Poslať na mail

Stierkovanie nie je len správne nanesenie stierky, ale i jej správny výber môže zásadným spôsobom ovplyvniť celkový dojem z interiéru. Pokiaľ ste sa rozhodli, že ssa vrhnete sami na stierkovanie interiéru, prečítajte si základné rady týkajúce sa výberu stierky i pracovného postupu pri jej nanášaní ako aj stierkovania stien.Akú stierku si vybrať?

Sylikónová verzus minerálna stierka

Vaše rozhodnutie by malo záležať na tom, či potrebujete prekrývať popraskané časti. Všetky existujúce praskliny potrebujú mať pružné prekrytie a na tento účel sú vhodné stierky na báze sylikónu. Pokiaľ  ste si istí, že steny vášho interiéru sú dostatočne suché a nie sú vystavené vnútorným pnutiam, ktoré môžu spôsobovať praskliny, siahnite po omietkach vyrobených na báze minerálov.  Získate tak prirodzenú klímu v miestnosti steny, ktoré budú prirodzene dýchať.

nastroje

Ako nanášať stierku

Pracovný postup

Stierku rozrobíme podľa návodu a nanášame z vedra pomocou kelne na nerezové hladidlo/ hoblík.

1. Nanášajte pokojne v hrubších vrstvách, zjednodušuje to nanášanie. Pod stenu si položte napr. drevenú platňu, tak budete môcť materiál, ktorý vám padne, znovu zozbierať a použiť.
2. Nabrúseným hladidlom zrezávame a odstraňujeme prebytky stierky a ostré nerovnosti. Vyrovnávame, aby sme dosiahli rovnako hrubú vrstvu po celej stene.
3. Po zotretí  prebytočnej stierky začíname vytvárať štruktúru, a to hladidlom z plastu. Omietka sa na plastovom hladidle nebude zachytávať a povrch sa ním dokonale upraví. Pozorne si však prečítajte návod na prácu s danou stierkou- niektoré druhy stierok sa po nanesení musia nechať niekoľko minút „zatiahnuť“- preschnúť a až následne môžu byť upravované

Video návod ako nanášať a robiť stierky a omietky

Extra tip: Po nanesení stierky ihneď odstráňte ochranné lepiace pásky. Kým je stierka mokrá urobíte to poľahky a bez problémov.

stierky

Štruktúra povrchu závisí od vašej fantázie

V závislosti odo toho, akým smerom budeme stierku nanášať, respektive hladiť, môžeme modelovať rôzne štruktúry povrchu.

1: Rozotieranie stierky „do kruhu“ (kruhové stierkovanie stien)

2: Vodorovné rozotieranie do oboch strán

3: Diagonálne rozotieranie do oboch strán

4: Úprava povrchu tvrdými štetinami

5: úprava štrukturovacími valcami (rôzne vzory)

Naťahovanie stierky – Video návod

Video návod stierkovanie ako to robiť správne

Zdroj: dobrarada.sk

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať