Poslať na mail

Častokrát na starších domoch, ktoré vlastníme, alebo chceme kúpiť vidíme mnohé praskliny, či opadanú omietku na stenách a stropoch. Dajú sa takéto defekty opraviť, alebo je nutné zhodiť celú omietku dole? V článku si povieme, aké sú môžnosti a kedy sa ako rozhodnúť.

 

omietka-oprava-13

 

Ekonomická náročnosť:  ★★★

 

Realizačná náročnosť:  ★★★★

 

Aké náradie k tomu treba?

  • Kladivo a sekáč
  • Špachtle
  • Maliarsky štetec a rozprašovač vody
  • Murárske náradie
  • Vŕtačka s násadcom na miešanie
  • Vedro na miešanie malty
  • Rovná lata a vodováha
  • Staré kartóny, alebo fólie na zakrytie podlahy

 

Potrebný materiál:

  • Vápenno-cementová omietka
  • Štuková omietka
  • Jemná omietková zmes, alebo sadra
  • Penetračná zmes

 

Potrebný čas:

V závislosti od rozsahu problémov takýto projekt môže trvať jeden deň, ale aj niekoľko dní.

Najprv si zadefinujme, aké sú najčastejšie problémy v omietkach?

 

Praskliny

Tie vznikajú pohybom nehnuteľnosti vplyvom gravitácie a rozťahovaním stavebných materiálov najmä vplyvom teplôt a vlhkosti. Paradoxom je, že praskliny vznikajú veľmi často na novostavbách i napriek tomu, že dodržia zásady omietania a použijú aj spevňovacie sieťky. Problém je v tom, že v dnešnej dobe sa domy stavajú veľmi rýchlo a podkladové materiály (murivo) obsahuje veľa vlhkosti. Voľakedy sa domy stavali aj tri roky a zimné obdobie nečinnosti sa využívalo práve na dobré „sadnutie“ si stavby.

 

omietka-oprava-2

 

Opadaná omietka na malých miestach

Ďalšou častou závadou je opadaná omietka. Nie sú to veľké plochy, skôr lokálne vypadaný materiál. Všade okolo omietka drží dobre.

 

omietka-oprava-12

 

Opadaná omietka na veľkých plochách a na strope

Je na zváženie, či takéto veľké plochy je dobré opravovať, alebo zhodiť omietku na celej ploche steny, alebo stropu a nenatiahnuť novú. Preto je nutné dôkladne zvážiť, či okolité časti sú pevné a nehrozí, že krátko po oprave vám ďalší kus na inom mieste odpadne.

 

Vlhká omietka

Toto je veľmi častý problém, ale netýka sa takmer nikdy samotnej omietky. Problém je v hydroizolácii a v priesaku vody do muriva, kde omietka prirodzene nasiaka vodu do seba. Následne začne vlhnúť, plesnivieť a strácať prirodzenú pevnosť a začne opadávať. Treba však povedať, že odstránením omietky a natiahnutím novej (napríklad sanačnej) váš problém nevyrieši. Voda bude stále vnikať do interiéru a bude tvoriť vlhké prostredie, nech by ste tam akúkoľvek sanačnú a izolačnú omietku nahodili. Tu treba riešiť naozaj jadro problému a tým je poškodená, alebo dokonca absentujúca hydroizolácia od základov (riešili sme to v tomto článku).

 

omietka-oprava-1

 

Oprava omietky verzus celková rekonštrukcia

Ak ste napríklad zakúpili starší dom a chcete sa pustiť do opravy omietok, aby bol priestor príjemne obývateľný, dôkladne zvážte nadväznosť na iné potrebné rekonštrukcie v dome. Pokiaľ máte na stenách malé defekty, ale sú takmer všade a ešte k tomu musíte meniť elektro rozvody, prípadne novú hydroizoláciu, lebo vám vlhnú od základov priečky domu, je dobré zhodiť celú omietku, natiahnuť rozvody, opraviť hydroizoláciu a omietnuť na novo. Niekedy sa naozaj nevyplatí robiť neustále záplaty.

 

Pracovný postup

V závislosti od hrúbky omietky sa takmer vždy opravy robia v dvoch, alebo dokonca troch fázach. Je to preto, lebo nanesením len jednej vrstvy ťažko dosiahnete vyplnenie miesta a zároveň zarovnanie v rámci okolitej steny. Preto sa to robí na dva krát. No v prípade, že máte omietky hrubšie (u starších domov bežné), tak tu musíte robiť opravu až na tri krát. Omietka sa odporúča nanášať do 3-4 cm na jednu vrstvu. A to musíte byť už do cela skúsený, pretože jednak musíte mať veľmi správnu konzistenciu malty, aby vám omietka „nestekala“ dole a takisto natiahnuť takú hrubú vrstvu si už vyžaduje určitú prax. Vždy po nanesení takejto hrubej vrstvy musíte počkať, kým nanesená omietka úplne nevyschne a až potom môžete pokračovať v nanesení druhej vrstvy. Pred aplikáciou malty musíte povrch navlhčiť vodou, najlepšie rozprašovačom. Pre pevnejšie spájanie jednotlivých vrstiev, alebo k murivu (v prípade hrubých omietok) môžete použiť špeciálne penetračné nátery. Omietka keď vyschne, sa zvykne jemne zmršťovať, preto na záver musíte naniesť ako poslednú vrstvu, ľudovo nazývaný feinputz, kde zahladíte omietané miesto poslednou – jemnou vrstvou omietky (1-4 mm) aj s časťou okolitej zdravej steny. Je to preto, aby ste opravovanú časť opticky zjednotili z celkom. Táto posledná časť sa ešte hladí vlhkou špongiou. Po kompletnom zaschnutí sa ešte celý povrch jemne prebehne s brúsnym papierom, aby ste čo najviac zjemnili štruktúru opravy a aby nebola vidieť po finálnom natretí steny. Netreba hádam spomínať, že aby bol efekt dokonalý, je potrebné natrieť celú plochu steny, na ktorej sa konala oprava. Nikdy totiž netrafíte ten istý odtieň a pri pohľade na stenu vaše oči bude takáto „záplata“ vždy priťahovať.

 

Oprava prasklín v omietke

Krok 1

Na to aby ste opravili trhliny, potrebujete ich o niečo zväčšiť, aby ste sa tam výplňou vôbec dostali a zároveň, aby ste odstránili všetky uvoľnené časti omietky v okolí praskliny. Ako nástroj môžete použiť menší sekáč, špachtľu, alebo dokonca skrutkovač. Je dôležité, aby ste prasklinu dobre vyčistili, ideálne až k podkladovému murivu na cca 2 cm šírku. Vyčistená špára by mala byť v tvare V.

 

omietka-oprava-3

 

omietka-oprava-4

 

Krok 2

Odstránenie prachu a uvoľnených častí s vysávačom, alebo na sucho s maliarskym štetcom je absolútny základ, aby vám nová omietka dobre chytila. Následne navlhčíte vodou, alebo špeciálnym penetračným náterom.

 

omietka-oprava-5 omietka-oprava-6

 

Krok 3

Namiešajte si maltu, prípadne sadru (ak sa jedná o menšie chyby). Na vopred navlhčenú špáru naneste pomocou špachtle vtláčaním hmoty pozdĺž celej špáry kolmo na jej smerovanie. Nerobte si veľkú hlavu, že sa vždy presne netrafíte. Zvyšky malty odstránite pomocou špachtle zotretím kolmo na stenu. Nechajte zaschnúť aspoň 24 hodín.

 

omietka-oprava-7

 

omietka-oprava-8

 

omietka-oprava-9

 

Krok 4

Omietka z prvej vrstvy jemne klesne, pretože dehydrovala. Na to slúži druhá vrstva. Namiešajte si jemnú maltu, prípadne stierkovú hmotu. Presne podľa toho, aký typ omietky ste mali použitý na okolitej stene. Navlhčite/napenetrujte miesto a môžete pokračovať rovnakým spôsobom, ako pri prvej vrstve, ale v menšom množstve. Zahľaďte zvyšok špachtľou a prípadne si premerajte rovnou latou, alebo vodováhou, či vám omietka nevystupuje príliš nad okolitú stenu. Pomocou vlhkej špongie jemne rozotrite omietku aj do zdravej plochy, aby ste „roztiahli“ plochu opravy až do stratena. Po zaschnutí môžete opravované časti prebrúsiť brúsnym papierom. Hotovo, môžete natrieť stenu farbou.

 

omietka-oprava-10

 

omietka-oprava-11

 

Zdroj fotografií: thisoldhouse.com, how2plaster.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať