Poslať na mail

Maľovanie interiéru vyzerá ako jednoduchá práca, ktorú môže šikovný domáci kutil zvládnuť aj svojpomocne. A môže to tak skutočne byť pokiaľ venujete dostatočnú pozornosť príprave a budete používať len správne produkty.  Prečítajte si nasledujúce odporúčania aby ste predišli bežným chybám pri maľovaní interiéru.

 
chyby-malovanie
 

Urobte si čas na prípravu

Predtým než začnete so samotným maľovaním budete musieť opraviť diery, praskliny alebo opadanú omietku. Tento krok je rozhodujúci pre výsledný vzhľad náteru. Farbu nanášame vždy na súdržný, čistý a rovný podklad. Asi najčastejším problémom sú práve praskliny, ktoré sa vyskytujú nie len v starších domoch, ale často aj v novostavbách a vznikajú najmä vplyvom gravitácie, zmeny teplôt a vlhkosti. Pokiaľ je takýchto  defektov v omietke priveľa je možné, že bude nutné zvážiť zhodenie celej omietky a omietnuť ju nanovo. Ak ide len o niekoľko prasklín pri oprave postupujte nasledovne: prasklinu je potrebné mierne zväčšiť napríklad skrutkovačom či špachtľou, škáru vyčistiť od všetkých uvoľnených častí a prachu, menším štetcom potrieť vodou a následne aplikovať tmel (maltu, prípadne sadru).  Presný návod ako opraviť poškodenú omietku nájdete tu.

 

Odstráňte kryty na vypínače a zásuvky

Nesnažte sa maľovať okolo elektrických vypínačov a zásuviek. Namiesto toho ich opatrne odstráňte a odložte ich aj so skrutkami na miesto, kde sa nestratia. Maľovanie tak bude oveľa jednoduchšie a výsledok profesionálnejší.

 

Používajte správny typ interiérovej farby

Veľmi častou chybou je práve použitie nesprávneho typu interiérovej farby. V prípade, že existujúca farba je na báze oleja, použite taktiež olejovú farbu. Ak ide o latexový náter, použite latexovú farbu. V opačnom prípade sa môže farba odlupovať. Ak chcete zistiť aký typ farby bol použitý pri pôvodnom nátere, navlhčite handričku denaturovaným liehom a prejdite ňou po nátere. Ak na handričke zostane farba ide o latexovú farbu ak bude čistá ide o farbu na báze oleja. Samozrejme, je tu aj možnosť maľovať latexovou farbou v prípade, že pôvodný náter je maľovaný olejovou farbou. V tomto prípade však musí byť najprv na stenu nanesená podkladový náter na báze oleja.

 

Použitie valčeka za každú cenu

Mnoho ľudí sa pri interiérovom maľovaní dopúšťa chyby, keď za každú cenu používa valček a to aj v prípade, že podklad nie je dokonale rovný a upravený. Je pravda, že maľovanie valčekom je o čosi jednoduchšie, no používame ho len v prípade použitia kvalitnej farby a na dokonale upravenom povrchu. V opačnom prípade používame štetec vďaka ktorému docielime rovnomerné nanesenie farby aj na nedokonalom povrchu.

 

Otvorené okno

Pri interiérovom maľovaní sa neodporúča mať otvorené okno, hoci mnohí si myslia opak a robia tak, aby farba rýchlejšie schla. Opak je však pravdou. Farba vyschne rovnomernejšie práve pri zavretom okne. Obzvlášť vhodné je maľovať počas vykurovacej sezóny.

 

Zdroj: doityourself.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať