Poslať na mail

Čo robiť v prípade, že silikónový tmel v okolí vane či umývadla už nevyzerá dobre, nedostatočne tesní, odlupuje sa, alebo dokonca plesnivie? V nasledujúcich riadkoch vám ponúkame prehľadný postup ako sa zbaviť starého tmelu, a taktiež ako aplikovať nový, len v piatich jednoduchých krokoch. Poďme na to!

 

silikon-5

 

Kúpeľňa by mala vždy spĺňať vysoké nároky na hygienu a čistotu. Udržať ju však v takomto stave nie je vždy jednoduché. Problémy vznikajú predovšetkým v dôsledku vysokej vlhkosti v tejto miestnosti. Tá spôsobuje, okrem iného aj poškodenie silikónového tmelu, a to najmä v oblasti vane a umývadla, kde sa vlhkosť drží najviac. Práve z tohto dôvodu je dôležité klásť vysoký dôraz na správny výber tmelu, ktorý v kúpeľni použijete. Najvhodnejšie je preto vybrať si taký tmel, ktorý bude pružný a dokonale ochráni škáry proti vlhkosti a plesni.

 

Čo budete potrebovať:

  • nerezová špachtľa alebo špeciálny vyrezávač tmelu
  • odstraňovač silikónu
  • štetec
  • aplikačná pištoľ
  • sanitárny silikónový tmel

 

Odstránenie starého silikónu – postup:

Krok 1 – aplikácia odstraňovača silikónu

Na starý, poškodený silikón aplikujte štetcom dostatočné množstvo odstraňovača a podľa pokynov na obale nechajte pôsobiť. Niektoré z odstraňovačov silikónu pôsobia už po niekoľkých minútach. Buďte ale trpezlivý, a vždy vydržte odporúčaný čas, odstraňovanie silikónu bude o to jednoduchšie.

 

Krok 2 – odstránenie starého silikónu

Na odstránenie starého silikónu odporúčame použitie špeciálny nástroja na vyrezávanie tmelu alebo len obyčajnej nerezovej špachtle. Začnite od kraja alebo v mieste väčšieho poškodenia. Postupujte opatrne aby ste nástrojom nepoškodili okolie škáry, vaňu alebo obklad. Taktiež si dajte záležať na tom aby ste sa zbavili všetkých zvyškov silikónu, v opačnom prípade nemusí nový tmel dostatočne priľnúť.

 

silikon-4

 

silikon-2

 

Krok 3 – vyčistenie škáry

Po odstránení silikónu vyčistite škáru vodou a zbavte sa akýchkoľvek nesúdržných častí. Nechajte dokonale vyschnúť.

 

Aplikácia nového silikónu – postup:

Krok 4 – aplikácia nového silikónu

Pred samotnou aplikáciou je nevyhnutné aby bolo miesto aplikácie suché, čisté a zbavené nesúdržných častí. Silikón postupne a plynule nanášame do škár.

 

silikon-7

 

Krok 5 – vyhladenie škár

Na záver, prstom namočeným vo vode prejdite po novej vrstve silikónu.

V prípade, že sa silikón dostane mimo určeného miesta použite odstraňovač a vyčistite ho.

 

silikon-6

 

Zdroj: houselogic.com, popularmechanics.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať