Poslať na mail

Nič tak nevytočí domácu gazdinku ako hmyz. Ak máte navyše šťastie na precitlivelé deti, budete bojovať s každým pavúčikom a muchou, ktorá sa dostane na vzdialenosť bližšiu než 2 metre k vášmu dieťaťu. Preto každý z nás robí nejaké opatrenia, aby sa hmyz nestal ich podnájomníkom. Mnohí to však nerobia správne. Toto sú tri najčastejšie chyby, ktoré robíte, ak sa chcete zbaviť hmyzu vo vašom dome.

udržiavajte všetko čisté

Ak sa chcete zbaviť hmyzu, musíte udržiavať dom čistý

Je to tak. Najlepší spôsob, ako sa zbaviť hmyzu, je nedať mu šancu. Správna prevencia robí zázraky. Ak nechcete mať problém s hmyzom, udržujte váš dom v maximálnej čistote. V čistom dome sa nemá kde hmyz schovať, lebo mu vždy jeho útočiská pri upratovaní zrušíte. Pavúky, šváby a myši milujú zastrčené miesta, kde nikdy neupratujete. Tiež napríklad poriadne vysávanie zabráni, aby mal hmyz potravu – totiž, ak správne povysávate, zbavíte koberce a podlahy všetkých omrviniek a zvyškov, na ktorých by si chrobáky inak pochutnali. Odporúčame tiež, aby ste sa zbavili všetkých starých kartónových škatúľ, v ktorých sa radi umiestnia na letný byt myši.

 

Zle umiestnené pasce vás škodcov nezbavia

Pasce fungujú. No fungujú vtedy, ak sú umiestnené správne. Napríklad rôzne mravce chodia rady popri stenách a po plochých povrchoch. Ak chcete chytiť pavúky, dajte lepidlové pasce na garážové steny či k bráne. Často sa vaše pasce minú účinkom jednoducho preto, že hmyz využíva iné cestičky. Tak napríklad lietajúci hmyz najlepšie chytíte tak, že priehľadné pasce umiestnite k oknu. Priťahuje ich totiž vonkajšie svetlo, takže je pravdepodobné, že budú okolo neho lietať. Rôzne nočné motýle zasa chytíte najlepšie pri žiarovke – zdroji svetla.

zbaviť sa hmyzu prírodnou cestou

Zbaviť sa hmyzu pomáhajú aj iné ako brutálne chemikálie

Čokoľvek jedovaté v dome je problém. Nemusíte mať ani domáce zvieratko. Napríklad malé deti objavujú svet rukami a ústami a ak dáte do priestoru nejakého brutálneho chemického zabijaka, skôr či neskôr sa dieťa k nemu dostane a začne ochutnávať. Skôr než vás situácia donúti siahnuť k chémii vyskúšajte menej brutálne a prírodné riešenia. Napríklad komáre, blchy, muchy aj kliešte nemajú radi levanduľový olej. Mäta zasa drží v úctivej vzdialenosti pavúky. Proti komárom tiež pomáha olej z pačuli. Stačí kúpiť esenciálny olej a pridať zopár kvapiek do vody. Zvážte tiež určité rastliny, ktoré proti hmyzu dobre fungujú. Napríklad rozmarín dokáže chrániť aj iné rastliny pred škodlivým hmyzom. Chryzantémy napríklad odpudzujú mravca.

 

Fantázii sa medze nekladú. Treba však mať stále na pamäti, že ak máte v dome čisto, riziko hmyzu sa výrazne zníži. Ak však je pre hmyz váš domov aj naďalej brutálny magnet, siahnite na prírodné riešenia. Budú vám krásne voňať a hmyz sa vášmu domu vyhne. Taká win-win situácia. Veľa zábavy, bojovníci proti hmyzu.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať