Poslať na mail

Fasáda by mala náš nový dom jednak chrániť, jednak by mu mala dať estetický výzor. My sme si fasádu zatiaľ ešte nevybrali. Stále sa vraciame k otázke: zatepliť alebo nie?

Čo na to majiteľ?

Fasáda domu zatiaľ nie je hotová. Nie sme ešte rozhodnutí, či celú stavbu zateplíme, alebo na obvodové murivo z pórobetónu s hrúbkou steny 37,5 cm dáme priamo tenkovrstvovú omietku. Stavebný materiál pórobetón má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti, vďaka ktorým je v zime v dome teplo a v lete sa tam udržiava chlad. To sme si už aj prakticky overili. Kúpeľňa by mala byť na najteplejšom mieste v dome. V našom dome sú dve kúpeľne – na 1. NP a 2. NP – situované na severnú stranu. Z tohto dôvodu uvažujeme, že severnú stenu domu zateplíme. Odborníkov by sme sa chceli opýtať, či pri použití stavebných materiálov s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami treba zatepľovať celý dom, t. j. či by to nenarušilo jeho prirodzené vlastnosti. Aj pri svojpomocnej stavbe domu je rada odborníkov veľmi dôležitá. Ani farbu domu sme ešte celkom nedoriešili, uvažujeme nad broskyňovou.

 

 

Pohľad na dom z juhozápadnej, zadnej strany.

 

 

Pozemok za domom je pripravený na založenie dostatočne veľkej záhrady.

Čo na to odborník?

O slovo sa hlási omietka:

V prípade, že sa rozhodnete budovu len opláštiť, je nevyhnutné pod vonkajšiu omietku nalepiť sieťku, čim predídete vzniku prasklín. Dbajte na výber lepiacej stierky. Rozhodne vyberajte len výrobok s certifikátom, ten vám zaručí jeho kvalitu. Na fasádu sa najčastejšie používajú ušľachtilé tenkovrstvové omietky. Základnými typmi sú akrylátová, silikátová a silikónová. Z tohto výberu by som určite volil silikónovú, keďže je priepustná a nepriťahuje nečistoty. Vzhľad takejto fasády bude trvalejší. V cenách omietok nie je veľký rozdiel, ak ide o typ, samozrejme, silikónová je z uvedených typov najdrahšia. To, nad čím je potrebné uvažovať, je odtieň omietky, pretože práve to dokáže ovplyvniť jej cenu. Čím je omietka tmavšia, tým je drahšia, pretože je v nej viac pigmentu. Svojpomocná realizácia nie je zlá myšlienka, ale neskúšal by som to pri odborných prácach. Ak už investujete do materiálu na zateplenie fasády, malo by to vytvoriť ten pravý efekt. Na prvý pohľad sa práca zatepľovačov môže zdať jednoduchá, v skutočnosti ide o náročnú a vysoko špecializovanú činnosť, na ktorej sa neoplatí šetriť. Správny technologický postup prác vyžaduje dodržiavať množstvo podmienok. Pri nesprávnom zhotovení dochádza k riziku tepelných mostov, čo znižuje energetickú úspornosť, k roseniu, a tým k tvorbe plesní, k nerovnostiam na fasáde alebo k nepekným prechodom na omietke. Pri cenách materiálov potrebných na zateplenie, by som na svojom dome nebol ochotný riskovať. Zateplenie fasády by som určite vložil do rúk realizačnej firmy s dostatočnými praktickými skúsenosťami a vybavením. Firma vám ponúka záruku zväčša 60 mesiacov, množstvo firiem zahŕňa do ceny aj výber farebného odtieňa. Ak vezmeme do úvahy, že pri realizácii fasády budete potrebovať pomoc, cena sa vyrovná a prichádzate o kvalitu, záruku a čas.

 

 

Členitosť domu je predpokladom vzniku tepelných mostov.

 
 
 
 
Lukáš Šleboda, konateľ spoločnosti LIBERO, s. r. o.
Text: stavebník, Lukáš Šleboda, Ing. Vladimír Vladár
Foto: stavebník

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať