Poslať na mail

Kvalitná fasáda váš dom nie len chráni, ale dodáva mu aj estetický výzor. Predpokladá sa, že jej vzhľad by mal vo veľkej miere odzrkadľovať štýlové preferencie majiteľov a zároveň by mala zapadať aj do okolitého prostredia a príliš nevyčnievať. Nasledujúce príklady dokazujú, že to ide aj inak, netradične, no stále vkusne.

 

1. Šindle už nepatria len na strechu

Naozaj netradičnú fasádu dostala táto stavba v Berlíne. Šindle, ktoré by väčšina z nás hľadala asi len na streche dostali v tomto prípade celkom nové využitie. V snahe dať domu jedinečný výzor medzi inak klasicky pôsobiacimi a nevýraznými budovami bolo použitých presne 8350 šindľov v rôznych odtieňoch zelenej a v bielej farbe. Odolné vrúbkované šindle poskytujú dokonalú ochranu pred poveternostnými vplyvmi, zatiaľ čo zelená farba pomáha budove splynúť s prírodou.

 

Stavba však nevyniká len fasádou, ale aj šetrnosťou k životnému prostrediu. Dom je izolovaný recyklovaným papierom, na ohrev využíva pasívne solárne panely inštalované na streche, a tak ho môžeme nazvať zeleným, a to nie len pre svoju farbu.

 

netradicna-fasada-3

 

2. Kovová fasáda inšpirovaná jesenným lístím

Nápad na vytvorenie tejto kovovej fasády pre dom v Londýne, vznikol aj v tomto prípade s cieľom splynúť s prírodou. Inšpiráciou sa autorovi stali listy brečtanu, ktoré sa popínali po fasádach domov v okolitých štvrtiach. Vytvorenie tohto unikátneho konceptu trvalo od prvej myšlienky až po realizáciu až tri roky. Konštruktéri vytvorili listy ako 4080 kovových šindľov v rôznych odtieňoch bronzu, ktoré sa postupne skladali tak, aby pokryli celú fasádu.

 

netradicna-fasada-1

 

3. Fasáda, ktorá slúži ako vonkajšie tienenie

Renovácia domu v portugalskom Lisabone dopadla na výbornú! Architekti zvolili netradičný prístup k tvorbe fasády a vytvorili tak priam umelecké dielo. Moderná biela fasáda využíva tradičné portugalské vzory a zároveň slúži ako filter slnečného svetla prúdiaceho do domu. Časti fasády je možné otvoriť a získať tak priamy prístup k upravenej záhrade.

 

netradicna-fasada-5

Zdroj: nnarchitecture.com, contemporist.com,

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať