Poslať na mail

Sokel tvorí prirodzený prechod medzi fasádnou stenou domu a terénom, a preto patrí medzi najviac namáhanú a znečisťovanú časť fasády. Dažďová voda odstrekujúca od terénu, topiaci sa sneh, vysoká vlhkosť, ale aj slnečné žiarenie – to všetko negatívne vplýva na jeho funkčnosť aj vzhľad. Práve z tohto dôvodu musí byť jeho povrchová úprava maximálne odolná, no zároveň by mala spĺňať estetickú funkciu.

 

Hydroizolácia a zateplenie

Pri sokloch je nevyhnutné kvalitné prevedenie hydroizolácie, ktorej úlohou je chrániť pred nepriaznivými účinkami vody, prenikaniu vlhkosti od terénu, vzniku trhlín, ale aj opadávaniu omietky. Na výber máte z viacerých materiálov – plastové fólie, asfaltové pásy či hydroizolačné nátery. Viac o význame hydroizolácie, výhodách a nevýhodách jednotlivých materiálov a o postupoch pri realizácii sa dočítate v predchádzajúcich článkoch.

 

Prevenciou vzniku nechcených tepelných mostov je dostatočné tepelné odizolovanie sokla. Na zateplenie sokla domu sa používajú tepelnoizolačné dosky na báze expandovaného alebo extrudovaného penového polystyrénu a nevyhnutnosťou je správne dodržanie technologického postupu pri zatepľovaní. Tepelná izolácia by mala v prípade sokla siahať do výšky minimálne 30 cm nad terénom.

 

Vonkajšia úprava sokla

Aby vzhľad sokla spĺňal aj estetickú funkciu dajte si záležať aj na jeho vonkajšej úprave. V zásade máte dve možnosti, a to odlíšiť sokel od zvyšku fasády alebo ich vzhľad zjednotiť. Ďalej sa môžete rozhodnúť medzi omietkou a obkladom. Nech si zvolíte akúkoľvek zo spomenutých možností, dbajte na to aby bol materiál dostatočne odolný voči vyššie spomenutým poveternostným podmienkam a vzhľad sokla vždy dokonale korešpondoval so vzhľadom zvyšku fasády, celkovou architektúrou domu a jeho okolím.

 

sokel-uprava-2

 

Omietky

V rámci omietok sa najčastejšie používajú dekoratívne resp. mozaikové omietky. Na výber máte zo širokej škály farieb a experimentovať sa dá aj so zrnitosťou. Takéto omietky sa vyznačujú svojou vysokou odolnosťou voči vode, mrazu aj nárazom a preto sú tou správnou voľbou.

Aby bol zabezpečený dostatočný odtok vody z fasády odporúča sa aby bola soklová omietka zasadená hlbšie ako omietka steny, prípadne s ňou lícovala.

 

Pri použití omietky ako finálnej povrchovej úpravy soklov sa neodporúča výber príliš svetlej farby, ktorá vás môže nepríjemne prekvapiť rýchlim zašpinením.

 

Obklady

Na povrchovú úpravu soklov môžete využiť aj rôzne druhy obkladov – keramický obklad, prírodný kameň, či jeho imitácia, lícové tehly a tehlové pásiky, ale aj drevený obklad. Pri každom z nich je dobré zvážiť všetky výhody aj nevýhody. Napríklad drevo vyzerá na pohľad naozaj krásne a pútavo, no časom môžu blednúť a vyžaduje si pravidelná údržba. Kameň ponúka veľa možností, rôzne tvary, farby a štruktúry, je vysoko odolný a trvanlivý ale pri zvlhnutí môže stmavnúť, čo je však len dočasný stav. Keramický obklad je taktiež dostupný v niekoľkých farbách a prevedeniach, treba však zvoliť kvalitný obklad, ktorý časom nestratí na kvalite. Lícové tehly a pásiky sa momentálne tešia veľkej obľube. Ich výhodou je minimálna potreba údržby a dlhá životnosť, na druhej strane si však pri použití tehál niečo priplatíte. Lacnejšiu možnosť predstavujú imitácie, teda dekoračný betónový obklad, ktorý imituje najčastejšie prírodný kameň.

 

Zdroj: buildingdefectanalysis.co.uk

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať