Poslať na mail

Všetky stavby je potrebné dostatočne účinne chrániť proti nepriaznivým účinkom vody tak, aby mohli dlho a dobre slúžiť svojim užívateľom.  Hydroizolačné fólie plnia mimoriadne dôležitú úlohu pri izolácii stavby, pričom poskytujú mnohostranné využitie. Uplatnenie nájdu pri hydroizolácii plochých aj mierne šikmých striech, balkónov a terás, ale aj všetkých typoch pozemných a podzemných stavieb (základy, suterény), kde izoluje proti zemnej vlhkosti a podpovrchovej vode. Využitie fólie závisí od jej konkrétneho typu. Najčastejšie sa využívajú HDP (high-density polyethylene, resp. polyetylén s vysokou hustotou), PVC (polyvinylchlorid) fólie a UV stabilizované (stabilizované voči ultrafialovému žiareniu) fólie, ktoré sú určené priamo na hydroizoláciu strechy. V nasledujúcom článku sa však budeme venovať primárne výhodám a postupu pokládky hydroizolačnej fólie na izoláciu základov stavby.

 

Prečo si na hydroizoláciu základov zvoliť práve plastovú fóliu?

Hydroizolačné fólie sa používajú ako jednovrstvová izolácia. Najväčšou výhodou je ich vysoká odolnosť, či už voči poveternostným vplyvom a vplyvom okolia, sadaniu stavby, ale aj voči neželanému prerastaniu rastlinstvom. Fólia teda vyniká svojou dlhou životnosťou. Čo sa týka samotnej pokládky, určite oceníte jej vynikajúcu zvariteľnosť, nízku hmotnosť, výbornú pružnosť a ohybnosť aj za chladnejšieho počasia a nenáročnosť na prípravu podkladu. Hydroizolačná fólia účinne izoluje aj prenikanie radónu. Jej vlastnosti vo veľkej miere ovplyvňuje aj hrúbka izolácie, bežne sa však používa 1,5 mm hrubá fólia.

 

hydroizolacna-folia-6

 

Čo budete potrebovať:

  • hydroizolačná fólia podľa výberu (PVC alebo HDP)
  • teplovzdušný zvárací prístroj
  • valček na upevňovanie spojov
  • škrabky prípadne mechanické stroje na odstránenie prípadných nerovností povrchu
  • orezávací nožík
  • geotextília
  • ťažítko na upevnenie geotextílie

 

Postup:

1. Príprava pracoviska – podklad, na ktorý sa izolačná plastová fólia pokladá musí byť predovšetkým hladký, rovný, bez ostrých hrán a nerovností. Tento krok je obzvlášť dôležitý najmä ako prevencia proti pretrhnutiu izolácie. Pri tomto druhu hydroizolácie, na rozdiel od využitia asfaltových pásov, nie je vôbec potrebná aplikácia penetračného náteru na podklad.

 

Tip: hydroizoláciu základov použitím plastovej fólie odporúčame realizovať pri teplote vyššej ako je 5°C, v prípade dažďa, silného vetra alebo snehu zabezpečte pracovisko proti týmto nepriaznivým vplyvom alebo práce odložte na neskôr.

 
2. Pokládka geotextílie – geotextília tvorí ochrannú separačnú vrstvu a pokrýva celý podklad. Textíliu nie je nutné ukotviť, zabezpečte ju však tak, aby nehrozilo jej posunutie (použite ťažší predmet ako ťažítko na okrajoch geotextílie). Nezabudnite tiež zachovať presah aspoň 0,5 cm.
 
3. Pokládka hydroizolačnej plastovej fólie – na vopred upravený hladký a rovný povrch, pokrytý po celej ploche geotextíliou, sa rozprestiera hydroizolačná fólia, ktorá sa zvára v spojoch. Presahy jednej fólie cez druhú by mali mať minimálne 0,5 cm, v prípade, že je presah priveľký, použite na jeho zmenšenie orezávací nožík. Spoje umiestňujte tak, aby sa nestretávalo viacero spojov v jednom bode. Následne opracujte všetky detaily prestupov (napr. kanalizačné rúry, vodovodné rúry).
 
hydroizolacna-folia-4

 

Tip: pokládku odporúčame realizovať naraz, bez dlhšieho prerušenia, zabránite tak zníženiu účinnosti izolácie.

 
4. Zváranie fólie – zvárame vždy len fóliu, ktorá je v mieste zvaru čistá a suchá! Fóliu nie je potrebné čistiť v prípade, že ju pokladáte ešte čisto novú, priamo rozbalenú. Pokiaľ je však dlhšie (niekoľko dní) vystavená poveternostným podmienkam, čistiť by sa mala. Hydroizolačná fólia by mala byť vždy čistená len špeciálnym prípravkom na to určeným, ktorý sa aplikuje čistou a suchou handrou.
 
hydroizolacna-folia-5
 
5. Ochrana hydroizolačnej fólie – po dokončení jednovrstvovej hydroizolácie je nevyhnutné fóliu chrániť proti mechanickému poškodeniu, a to napríklad geotextíliou a betónovou vrstvou. Umiestnenie fólie musí v prvom rade v každom bode dokonale chrániť konštrukciu stavby pred nepriaznivými vplyvmi vody a okolia.

 

Izolácia základov – VIDEO návod

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať