Poslať na mail

Dnes si predstavím riešenia, ktoré sa poskytujú najčastejšie dodávateľským spôsobom. Pozrite sa, aké máte možnosti v prípade, že bojujete s vlhkosťou vo vašom obydlí.

 

murivo-sanacia-6

 

Ekonomická náročnosť: ★★★★

 

Realizačná náročnosť: ★★★★★

 

V predchádzajúcich článkoch sme si predstavili dva spôsoby, ktoré zvládnete aj svojpomocne. Je pravda, že sú veľmi náročné na čas a je potrebná adekvátne tomu vynaložená námaha, ale na druhej strane ste jednoznačne ocenení značnou finančnou úsporou. Keď si však na svojpomoc netrúfate, nie je dôvod na plač, pretože na túto problematiku sa špecializuje mnoho firiem, ktoré vám odporučia a zrealizujú to najvhodnejšie riešenie.

 

Sekčné vysekávanie muriva a pod izolovanie asfaltovými pásmi

Ak to robíte svojpomocne, vysekávanie muriva je tou najspoľahlivejšou metódou. Nie vždy sa však dá použiť. Napríklad, keď je murivo z druhej strany v komplikovane prístupnom teréne a zem sa dá len veľmi ťažko odkopať. Preto na každý problém sa používa iné riešenie.

 

Rezanie muriva reťazovou pílou

Je to efektívne a pomerne rýchle riešenie. Princíp spočíva doslova v podrezaní obvodovej steny domu presne v mieste medzi jednotlivými radmi tehál. Jednoduchý stroj na kolieskach sa priblíži k stene a presne v určenej línii medzi tehlami sa začne píliť. Stroj sa kontroluje pákou, ktorou sa určuje výšku a hĺbku rezu. Do vyrezanej špáry sa potom kladie najčastejšie asfaltová, alebo sklolaminátová fólia. Po položení fólie sa špára sa priebežne podkladá kolíkmi  a začne sa tlakovo vypĺňať rozpínacou a rýchlo tvrdnúcou maltou. Veľkou výhodou tejto metódy je jej rýchlosť a zároveň zachovanie statiky objektu. Toto riešenie je vhodné najmä pre klasické tehlové domy.

 

murivo-sanacia-1

 

Rezanie muriva diamantovým lanom

Metóda je veľmi vhodná pre nesúrodé podklady, teda nemáte rovnú líniu medzi dvoma radmi tehál. Môže sa jednať o kombináciu kamennej steny s tehlou, alebo dokonca s železobetónom. Výhodou je aj možnosť rezania vertikálnych častí (napríklad, keď má objekt kaskádovitý charakter). Táto metóda je už trošku komplikovanejšia na prípravu oproti predchádzajúcemu riešeniu, pretože sa musí inštalovať sústava pevne ukotvených kladiek spolu so strojom, na ktoré sa potom navinie rezacie lano. Prevŕta sa diera v obvodovom murive a cez ňu sa prevlečie toto lano. Napne sa do kladiek a stroja a začne sa rezať. Výhodou tohto riešenia je aj v tom, že nemusíte obnažovať omietku (vonkajšiu, či vnútornú) objektu. Izolačný proces sa potom realizuje rovnako, ako v prípade rezania reťazovou pílou. Je dobré spomenúť, že treba od dodávateľa žiadať certifikované izolačné materiály. Cena takéhoto riešenia býva však často najvyššia.

 

murivo-sanacia-2

 

Narážanie nerezových dosiek

Ďalšie riešenie si vyžaduje z jednej strany odstrániť omietku, aby bolo vidieť, kde sa nachádza špára medzi dvoma radmi tehál. Následne sa špáry trochu narušia sekáčom (elektrickým, alebo pneumatickým). Potom sa do tejto špáry pomocou kladiva a pneumatického narážača doslova narazia dosky s kvalitného nerezového plechu, ktorý má vysokú odolnosť proti prehrdzaveniu. Dosky majú zámkový profil, ktoré sa týmto spôsobom do seba napájajú. Výhodou tohto riešenia sú minimálne priestorové požiadavky počas aplikácie a sto percentná účinnosť v kombinácii s vysokou životnosťou riešenia. Tento spôsob sanácie nie je vhodný proti tlakovej vode.

 

murivo-sanacia-3

 

Chemická injektáž

Princíp spočíva v navŕtaní pravidelných dier v mieste problému a následným tlakovým vyplnením injektážnym krémom, alebo polyuretánovou živicou. Krém na báze akrylu, alebo silán-silikónových mikro emulzií postupne vniká do muriva a malty a impregnuje ju z vnútra proti vode. Takto sa zo samého muriva vytvorí vode odolná vrstva izolácie. Najčastejšie sa používa vtedy, keď nemôžete použiť rezaciu techniku, alebo keď nechcete, alebo nemôžete odkopať zeminu zo strany exteriéru. Je však dobré spomenúť, že toto riešenie nemusí mať 100% účinnosť, pretože jednoducho do steny nevidíte. Môže však veľmi pomôcť v suterénoch a v iných komplikovaných miestach. Výhodou je, že sa dá robiť aj svojpomocne, ale je vhodné iba pre veľmi zručných majstrov.

 

murivo-sanacia-4

 

Elektroosmóza

Na princípe pôsobenia elektroosmózy sa voda vytláča von z muriva. Voda, ktorá má byť odvedená mimo kapilárny systém muriva sa pod vplyvom elektrického napätia pohybuje určitým smerom. Je pri tom využívaná skutočnosť, že voda sa pri prietoku elektrického prúdu vždy pohybuje od kladného pólu k zápornému, preto pointa je právne v správnom rozmiestnení elektród, tak aby voda bola doslova „ťahaná“ mimo murivo. Nevýhodou je fakt, že ste neodstránili príčinu problému (poškodená hydroizolácia), ale odstraňujete len symptómy. Preto toto riešenie musí bežať 24 hodín denne, ale na druhej strane je to dosť ekonomicky efektívne riešenie a mnoho zákazníkov siaha práve po takomto riešení.

 

murivo-sanacia-5
 
Zdroj fotiek
: hwpanty.cz, hydroizolace-elektroosmoza.cz

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať