Poslať na mail

Každý dom starne, čo nevyhnutne so sebou prináša náklady. Ak teda chcete kúpiť starší dom – či už je v hre nižšia cena alebo dizajn, do ktorého ste sa zaľúbili – majte na pamäti, že budete musieť investovať nemalé prostriedky do opráv. Čo je najčastejšie problém v starších domoch? Prečítajte si náš zoznam a pripravte sa aj na tie nemilé stránky kúpy staršieho domu…

kúpiť starší dom - problémy
Vlhkosť je nepriateľ každého domu

Voda je síce pre život nevyhnutná, no s domom sa nekamaráti. Keďže sa jedná o starší dom, stavba už dostatočne “sadla” a rovnako si “sadla” aj strecha. To spolu s vplyvom počasia a prirodzeným starnutím akejkoľvek strešnej krytinu viedlo k nevyhnutným prasklinám. Ak uvažujete nad alternatívou kúpiť starší dom, majte na pamäti, že budete musieť vymeniť prinajmenšom staré odkvapy. Ak sú deravé, nielen, že vám môže podmokať základ domu, tiež môže ísť aj o štrbiny, cez ktoré prenikne voda do strechy či na steny.

Kúpiť starší dom bez zateplenia

Dnes už prakticky každý novopostavený dom má zateplenie. No pri starších domoch je to skôr výnimka. Ak dom nie je zateplený, pripravte sa na vysoké účty za elektrinu či plyn. Samozrejme, že dobré utesnenie okien a dverí sčasti problém vie vyriešiť, no ak chcete v dome dlhodobo bývať, nakoniec sa asi zatepleniu nevyhnete.

starší dom
Staré vodovodné potrubia

Skutočne staré domy – postavené pred rokom 1940 a staršie – majú často vodovodné potrubia železné, teda krásne hrdzavejú a zanášajú sa. Ono priznajme si, často aj mnoho novostavieb – najmä tých lacnejších – majú problém s vodovodnými potrubiami, ktoré sú z pozinkovaných železných rúr. Zinku bolo použitého iba málo a často prehrdzavievajú, čo väčšinou riešia opravári gumovými objímkami. No aj takéto riešenie je vždy len dočasné. Kým kúpite dom, pozrite sa radšej, v akom stave sú vodovodné potrubia.

Prievan cez okná

Staré okná – ľudia vyrastajúci v socializme si to dobre pamätajú – prefukovali, a často bolo riešením poskladať pod okno deku, aby tak nefučalo. Síce steny nevlhli, ale o energetickej efektivite sa nedalo v žiadnom prípade hovoriť. Aj prvá generácia hliníkových okien nebola žiadna výhra, fučalo cez ne parádne. Takže ak budete kupovať starší dom, pozrite si stav okien a zarátajte si ku kúpnej cene aj túto prerábku, ku ktorej skôr či neskôr dôjde.

Nedostatočne dimenzované elektrické vedenie

Kedysi sa elektrika dimenzovala tak na svietenie žiarovkou a jednu zásuvku. Dnes sme však všetci na elektrine bytostne závislí. Ak však kupujete starší dom, pripravte sa, že možno toto budete prerábať ako prvé. Niekedy sú totiž na jeden okruh napojené aj dve izby, takže sa môžete pripraviť na časté vyhadzovanie poistiek, keď zapojíte čo i len jeden spotrebič navyše. Pozor na to, sami si to nespravíte. Pripravte sa na mastný účet od profesionálneho elektrikára.

starší dom - praskliny
Problémy so základmi

Toto sú v skutočnosti najnákladnejšie problémy. Ak zistíte, že potenciálny vysnený dom má problémy so základmi – praskliny, padajúce steny a pod., radšej dom nekupujte. Pretože sa môžete pripraviť na drahé výkopy a injektáže či podpory rôznymi piliermi. Ono sa dá opraviť všetko – aj šikmú vežu v Pise sa podarilo zastabilizovať – no na toto určite nemáte peniaze.

Kúpiť starší dom vyzerá na prvý pohľad ako super nápad. Kupujete na istotu, stavba už nebude pracovať a ušetríte kopec peňazí. No radšej zoberte do úvahy nielen kúpnu cenu, ale aj náklady na všetky opravy, ktoré zanedbaný starší dom vyžaduje. Potom si aspoň nebudete trhať vlasy nad výslednými nákladmi za vaše “lacné” bývanie.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať