Poslať na mail

Pri fasáde máte rozhodne z čoho vyberať. Fasáda nie je len pozlátko, ktoré skrýva murovanú časť domu. Aktívne sa podieľa na zdraví a trvanlivosti stavebnej konštrukcie, na vašom zdraví a aj na vašich úsporách.

Omietky

Na Slovensku sa v prevažnej miere používajú omietky a nátery pre ich veľkú variabilitu štruktúr a farieb, jednoduché spracovanie a cenovú prístupnosť. Značne využívanou výhodou je ich výborná priľnavosť. Veľmi dôležitá je paropriepustnosť steny, ktorá je zaručená len pri paropriepustnosti všetkých vrstiev. Ak dáme na takúto stenu paronepriepustný náter alebo omietku, bude pod jeho povrchom kondenzovať vodná para, ktorá môže v konečnom dôsledku poškodiť samotnú konštrukciu.

Disperzné omietky

Sú odolné proti mechanickému poškodeniu, poveternostným vplyvom, sú farebne stále. Ich nevýhodou je malá paropriepustnosť. Silikátové omietky, naopak, majú veľmi dobrú priepustnosť vodnej pary, sú odolné proti poškodeniu. V silikónových omietkach sa spájajú dobré vlastnosti disperzných a silikátových omietok. Sú umývateľné, priedušné a stálofarebné. Ich nevýhodou je vysoká cena.

Minerálne omietky

Predávajú v sypkom stave, pred aplikáciou na minerálnu jadrovú omietku ich netreba penetrovať. Takéto omietky sa odporúča ešte dodatočne natrieť fasádnou farbou, ktorá zlepší vodoodpudivosť steny.

Farby

Keďže nátery sú zvyčajne dobre vodoodpudivé, používajú sa aj ako povrchová úprava omietok. Trh momentálne ponúka prevažne akrylátové (disperzné), silikónové, vápenné a silikátové farby.

 


Už viete, kde kúpiť potrebný materiál ? Poradíme Vám!

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať