Poslať na mail

Vnútorné omietky sú už síce hotové, ale farby sú ešte stále v štádiu zvažovania. Keďže ženskému estetickému cíteniu sa to moje mužské len sťažka vyrovná, výber odtieňov nechám pravdepodobne na moju manželku. Náklady na omietky: 1 100 €.

Čo na to majiteľ?

Omietkovo

Pred kladením tenkovrstvových omietok sme na všetky steny stavebným lepidlom nalepili sieťky. Tým sme zaistili rovnosť stien a predpokladám, že aj zamedzili prípadným prasklinám v dôsledku pohybu stavby. Aby sme spevnili rohy, okolo okien sme umiestnili rohovú lištu so sieťovinou. Realizáciu omietok sme zverili zručným a skúseným remeselníkom, aj keď niektoré časti sme sa rozhodli dokončiť sami. Keďže sme remeselníkov pozorne sledovali, mnohému sme sa pri nich priučili.

Každá rada dobrá

Farbu stien v jednotlivých miestnostiach sme riešili individuálne podľa štýlu ich zariadenia. Na maľovanie interiéru máme k dispozícii „technické vybavenie“, preto predpokladáme, že ho budeme realizovať svojpomocne. Aj z tohto dôvodu by sme uvítali radu odborníkov s prehľadom o vlastnostiach farieb, ktoré sú v súčasnosti v ponuke.

 

 

Steny pred lepením sieťok a omietaním.

 
Na stenu sme naniesli lepidlo a naň sme prilepili sieťku. Tá slúži ako podklad pod omietku a zároveň aj ako ochrana pred praskaním stien.

 

 

 

[betonix]Nebojte sa tapiet! Novodobé tapety disponujú štruktúrou a vzormi, ktoré farbami nevytvoríte. Sú použiteľné aj na nedokonalé steny a steny s trhlinami. Tapeta funguje ako tepelná a zvuková izolácia a vďaka svojej priedušnosti necháva stenu voľne dýchať, a zabráni tak vzniku plesni.[/betonix]

Čo na to odborník?

Tapety verzus obklady

Pred maľovaním si musí majiteľ zvážiť, ktoré časti stien budú prekryté tapetami a ktoré obkladom. Steny miestností, v ktorých plánujete tapety, musia byť dôkladne vyrovnané, napr. stierkovou zmesou. Pri použití tenkovrstvových omietok je obklad lepšie lepiť na lepidlo bez využitia omietky na obkladanom úseku. Trendom posledného obdobia je kombinácia rôznych druhov omietok, obkladov (najmä z prírodného kameňa), tapiet a pastelových farieb. Výber farby záleží na majiteľovi. Trendom sú výrazne farby, ktoré v kombinácii so svetlými vytvoria zaujímavý kontrast. Pri rozhodovaní o farbách do interiéru sa musíte orientovať najmä podľa plánovaného zariadenia.

Lukáš Šleboda, konateľ spoločnosti LIBERO, s. r. o.

 

 
Omietnutá stena urobí s priestorom viditeľné zázraky. Z holej stavby sa zrazu stane priestor pripravený na zariaďovanie.

 


Už viete, kde kúpiť potrebný materiál ? Poradíme Vám!

 
Text: stavebník, Lukáš Šleboda
Foto: stavebník, thinkstock.cz
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať