Poslať na mail

Obklady sú trvácnejšie a menej prácne. Obložiť fasádu možno v zásade dvoma možnosťami: nalepením alebo zavesením. Akým materiálom ju ale obložiť?

Lepenie obkladu je relatívne lacné a jednoduché, je však menej trvanlivé a technologická chyba môže viesť k deštrukcii obkladu, či dokonca aj k poškodeniu konštrukcie. Hlavným problémom lepených fasád je paronepriepustnosť obkladov a tým aj nebezpečenstvo kondenzácie vodnej pary. Obklady je potrebné lepiť a škárovať špeciálnymi flexibilnými a dostatočne paropiepustnými zmesami.

Predsadená zavesená fasáda

Novodobým systémom, ktorý odbúrava negatíva lepených obkladov, je predsadená zavesená fasáda. Obklad je uchytený k nosnej konštrukcii mechanicky pomocou kotiev, čím sa môže vytvoriť vzduchová medzera potrebná na odvetranie vlhkosti prenikajúcej z interiéru.


V takejto konštrukcii je vylúčená kondenzácia vodných pár, obklad bezpečne chráni konštrukciu a zároveň vzduchová vrstva zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti steny.

Lícové murivo

Lícovky sú rovnako ako iné tehly prírodný produkt, ktorý sa vyrába v pestrej palete farebných odtieňov a povrchových úprav. K vzhľadu lícového muriva sa dá dopracovať pomocou lícových tehál či obkladových pásikov. Lícové tehly v kombinácii s tepelnoizolačným materiálom a nosným murivom vytvárajú takzvaný sendvičový múr.


Fasády z lícových tehál väčšinou nepotrebujú nijakú údržbu.

Kameň na fasáde

Na výrobu obkladových prvkov z prírodného kameňa sa používajú rôzne druhy kameňa s rozdielnou veľkosťou a hrúbkou.


Medzi výhody obkladov z prírodného kameňa patria vysoká pevnosť, malá nasiakavosť, dobrá mrazuvzdornosť a trvanlivosť.

 


Nevýhodami sú vysoká objemová hmotnosť, malá tepelnoizolačná schopnosť, ťažká opracovateľnosť a samozrejme aj vysoká cena.

Drevené fasády

Patria k  odvetraným fasádnym systémom. Životnosť drevenej fasády súvisí s odolnosťou konkrétneho druhu dreviny – jej prirodzenou trvanlivosťou, schopnosťou odolávať drevokazným hubám a škodcom, závisí však aj od povrchovej úpravy dreva a tiež od montáže, riešenia a vyhotovenia konštrukčných detailov. Ideálne sú odolné, husté a tvrdé exotické dreviny, v našom prostredí však splní svoju úlohu aj smrekovec.

Kovové fasády

Sú na pohľad pomerne exkluzívne. Všetky kovové fasádne systémy sa navrhujú ako prevetrávané – to znamená, že ich skladba musí obsahovať vetranú medzeru s výškou najmenej 40 mm. Prevetrávaná vzduchová medzera okrem odvádzania vodných pár zároveň zabraňuje letnému prehrievaniu fasády. Kovovým fasádam dominuje opláštenie z titánzinkového plechu, z ktorého sa vyrába široký sortiment fasádnych profilov a panelov.


Nielenže dobre vyzerajú, ale navyše nepotrebujú nijakú údržbu a oplývajú výhodami v podobe odolnosti takmer proti všetkému.

Fasády z kompaktných dosiek systému HPL

Dekoratívny vysokotlakový laminát alebo HPL je homogénny neporézny materiál. Dosky HPL už majú finálnu povrchovú úpravu, ďalšia ochrana nie je nutná. Základom ich výroby sú špeciálne papierové pásy – jadrové a povrchové (dekoratívne). Jadrové papiere sú vyrobené z čistej celulózy; impregnujú sa fenolovou živicou, ktorá určuje typ a použitie budúceho laminátu. Hrúbka dosky laminátu závisí od počtu vložených jadrových papierov. Povrchové (dekoratívne) papiere sa impregnujú melamínovou živicou.


Materiál s dobrými fyzikálno-mechanickými vlastnosťami a dlhou životnosťou, odolný proti poveternostným vplyvom aj proti chemikáliám.

Fasády zo skla

Hoci sa tieto fasády používajú skôr na rôznych moderných administratívnych alebo obchodných budovách, je možné sa s nimi stretnúť aj v prípade rodinných domov.


Ich prínosom je aj využívanie takzvanej pasívnej solárnej energie, ktorá sa dá získať, keď sa interiér dostatočne prežiari slnečným žiarením.

Imitácie z plastu a betónu

Ceny prírodného kameňa, lícovej tehly a „zraniteľnosť“ dreva priviedli výrobcov k využívaniu lacnejších a trvalejších materiálov, ako sú betóny a plasty. Kvalitné imitácie sú na nerozoznanie od originálnych výrobkov a pri správnej montáži je zabezpečená ich dlhá životnosť. Rozdiel medzi originálom a jeho imitáciou sa stane viditeľným až po čase meranom v desaťročiach.


Vzhľadom na priaznivé nadobúdacie náklady obkladu Vám však už nebude ľúto fasádu obnoviť.

 


Už viete, kde kúpiť potrebný materiál ? Poradíme Vám!

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať