Poslať na mail

V každom z nás drieme domáci kutil, ktorý zvládne všetko. Teda, takmer všetko. Veď prečo platiť nejakému remeselníkovi, keď napríklad výmenu vypínača či novej batérie zvládnete aj vy. Sú však opravy, do ktorých sa neoplatí montovať. Je lepšie si zaplatiť odborníka. Prinášame vám odporúčanie na 5 oblastí, ktoré by ste mali vo svojom dome riešiť iba v prípade, ak ste skutoční odborníci vo fachu.

Inštalácie a opravy solárnych panelov

Je dobré si nechať svoj solárny systém prekontrolovať odborníkom. Je to predsa len dosť podstatná investícia. Odborný dohľad môže zafixovať malý problém, ktorý by ale neskôr prerástol do závažnejšieho a hlavne drahšieho problému. Ak sa do toho budete púšťať sami, nielen že stratíte záruku, ale tiež môžete systém znefunkčniť.

Vykurovacie systémy potrebujú odborníka

Dnešné systémy na vykurovanie, často aj chladenie – napríklad splitové tepelné čerpadlá – vyžadujú odborný dohľad. Ak sa budete do systémov montovať sami, prídete o záruku. Navyše napríklad u plynových kotlov sa vyžaduje každoročná servisná kontrola, ktorú vykoná autorizovaný servisný partner. Ak ju vynecháte, padne vám záruka. Navyše sa jedná v prípade kotlov väčšinou o plynové kúrenie, kde neodborná manipulácia môže viesť ku katastrofám. Takže od vykurovacích systémov ruky radšej preč.

 

Inštalatérske práce v dome

Ak vám presakuje batéria či potrebujete vymeniť tesnenie v kohútiku, toto zvládnete aj sami. Takisto si nebudete volať inštalatéra, ak potrebujete vymeniť sprchovú hlavicu. Ak však niekde presakuje voda či máte upchaté potrubia, ak sa do toho pustíte sami, často narobíte ešte väčšiu škodu. Predavač vám totiž predá prakticky akúkoľvek chemikáliu, ak to nemá zakázané zákonom, lebo on vo vašom dome nebýva a je mu jedno, či spôsobíte nejakú škodu. Takisto z času načas treba odstrániť vodný kameň v ohrievačoch vody. Dnes sú tieto systémy už výrazne komplikované. Takže, dve rady. Dajte z času načas, napríklad raz ročne, prezrieť tieto systémy odborníkovi. A rada číslo dva – ak vznikne problém, dajte ho opraviť profesionálovi.

Opravy elektrickej siete a rozvodov

Ak vám často vyhadzuje istič, svetlo je mihotavé či dokonca kábel iskrí, máte problém s elektrinou. Pozor, elektrina nie je sranda. Skrat vám môže spôsobiť požiar v dome. Zle zapojený spotrebič vás môže kopnúť. Zásah elektrickým prúdom spôsobuje zástavu srdca. Ak niekto nebude nablízku, môže byť po vás. Takže s elektrinou radšej nehazardujte. Naši predkovia mali pred elektrinou rešpekt. Tradujú sa historky o babkách, ktoré radšej nezapínali elektrickú žiarovku, aby od nej nezhorel dom. Majte zdravý rešpekt aj vy.

 

Strecha by mala byť záležitosťou odborníkov

Strecha je oblasť, ktorá, pokiaľ je zhotovená odborníkom, nebude potrebovať vaše zásahy. No počasie si postupne vyberie svoju daň. Môže padnúť konár zo stromu, prísť prudký vietor či iná pohroma a strecha začne zatekať. Strecha má tiež svoju prirodzenú životnosť, takže po rokoch aj tá najlepšia začne prepúšťať vodu. Ak pozorujete čo i len najmenší problém, nechajte strechu prezrieť odborníkovi. Ak vám totiž začne vlhnúť krov, ktorý je z dreva a tento začne postupne hniť, problém je neodvratný. Takže zavolajte radšej odborníka, nech problém zafixuje a budete mať pokoj na ďalšie roky. Lebo tečúca strecha je spoľahlivý spôsob, ak zničiť akúkoľvek stavbu.

 

Toto je zopár oblastí, kde by ste prípadné opravy mali prenechať odborníkom. Je na vás, aby ste sa o ne dobre starali – pravidelne kontrolovali alebo nechávali kontrolu odborníkom. Ak však zistíte problém, sú to tak vážne veci, že zásah odborníka vám do budúcna ušetrí mnoho starostí a financií.

 

Zdroje: doityourself.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:
Opravte tieto príznaky problémov skôr než bude neskoro
Oprava poškodení plotu z betónových tvárnic

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať