Poslať na mail

Pleseň na tehlovej stene nie je žiadna sranda. Pleseň ako taká je totiž veľké ohrozenie nielen pre samotnú stenu – spôsobuje totiž štrukturálne zmeny na povrchu – no pleseň znamená tiež výraznú zdravotnú záťaž. Astmatici či alergici by o tom vedeli rozprávať dlhé hodiny. Akonáhle sa teda na tehlovej stene objaví pleseň, neváhajte a snažte sa ju odstrániť čo najskôr.

pleseň na tehlovej stene

Pleseň na tehlovej stene spôsobuje voda. Nájdite zdroj.

Je to tak, prapôvodnou príčinou plesne je vlhkosť a zadržiavaná voda. Ak sa jej chcete zbaviť, v prvom rade musíte objaviť zdroj vody, prečo vám stena vlhne. Príčinou môže byť napríklad strecha, do ktorej zateká, či praskliny v stenách alebo na rámoch okien. Je dobré tiež skontrolovať potrubia. V dnešnej dobe aj nové rúry rady prehrdzavejú, pretože keď niekedy zinok stačil na pozinkovanie 10 metrov rúry, dnes musí rovnaké množstvo stačiť na 100 metrov. Neexistuje žiadna kontrola a ani reklamovať nemôžete, lebo firma-staviteľ väčšinou krachne hneď po postavení baráku. Síce sa veci menia k lepšiemu, ale veľmi pomaly. Takže áno, aj rozvody môžu byť problém. A keď už ste rozbehnutí, skontrolujte tiež odkvapy. Problémom môže byť tiež veľký tepelný rozdiel (teplotný most), keď sa vám môže voda vyzrážavať pri zdroj tepla. Samozrejme, zdrojov vlhkosti môže byť ešte viac (praskliny v základoch, zlé vetranie v kúpeľni…), takže hľadajte poriadne.

plesne na tehle
Odstráňte pleseň čo najdôslednejšie

Nezabudnite na bezpečnostné opatrenia. Samozrejmosťou by mali byť gumené rukavice, ochranné okuliare a určite aj nejaký respirátor či aspoň šatka okolo úst. Nechcete predsa to svinstvo dýchať. Na odstránenie plesne môžete použiť chemické alebo prírodné riešenie. Posledné štúdie ukázali, že prípravky na báze chlóru nemusia byť úplne účinné. Často totiž nedokážu odstrániť spóry. Zato milovníci životného prostredia nedajú dopustiť na vínny ocot, ktorý má tú vlastnosť, že sa dokáže vsiaknuť pod povrch a zabiť spóry. Skúste sa v špecializovanom obchode opýtať odborníka – predavača. Ten vám asi najlepšie poradí. Nebudeme vám dávať stopercentné rady, vyskúšajte, čo vám zafunguje. Ak neuspejete, vyhľadajte odbornú pomoc. Lebo ak budete zavierať pred plesňou oči, odnesie to to zdravie – vaše alebo vašich blízkych.

ako sa zbaviť plesne

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať