Poslať na mail

Pleseň v dome je vždy peklo. Vzniká postupne a nenápadne, no keď sa raz “uchytí”, je to fuška zbaviť sa jej. Na prvý príznak vás väčšinou upozorní váš nos. Keď vám do neho udrie špecifický plesnivý zápach, je jasné, čomu čelíte. Pleseň vytvára škaredé fľaky a spôsobuje znehodnotenie napríklad tkanín, kože či papiera. Samozrejme, plesne sú nezdravé a najmä alergikom môžu spôsobiť skutočné peklo. Najčastejšie plesne nájdete tam, kde je vlhko a teplo a takmer sa nehýbe vzduch. Ideálne na tvorbu plesní sú pivnice, miesta za skriňami či pod posteľami. Zlou správou je, že plesní, keď už sa rozšíria, je veľmi ťažké zbaviť sa. Dobrou správou naopak je, že prevencia vôbec nie je náročná. Čo treba robiť?

pleseň v dome
Čistota pol života. A tiež riešenie proti plesni

Aj malé množstvo špiny vytvára prostredie, kde sa môže pleseň uchytiť. Takže miesta ako skrine, zásuvky, steny a oblečenie udržujte čisté a vyhnete sa tak mnohým problémom s plesňami.

Pleseň nemá rada suché prostredie

Akonáhle sa vytvorí suché a teplé prostredie, je to jasný signál pre pleseň, že môže nerušene rásť. Takže pozor na vlhkosť. Čo robiť? Napríklad poutierajte prebytočnú vodu a vlhkosť po sprchovaní. Pri varení hrnce zakrývajte a používajte digestor. Často vetrajte. Voda rada preniká aj cez rôzne praskliny, či už v základoch alebo stenách. Ak akékoľvek zistíte, snažte sa ich čo najskôr zaizolovať.

pleseň a voda
Dajte pozor na vetranie

Ak nemáte riadené vetranie, otvarájte okná a často vetrajte. Nebojte sa použiť ventilátor (dokonca aj v zime). Niekedy pootvárajte aj skrine a dobre ich prevetrajte. Keď sme už pri oblečení – nikdy ho neuskladňujte skôr, než úplne vyschne. Ešte jeden tip. Nikdy “neprirazte” skriňu úplne tesne ku stene, ale nechajte malý priestor, nech môže vetrať.

Suchý vzduch nevytvára plesne

Ak napríklad použijete ohrievač, vytvárate suchý vzduch. To v kombinácii s rozumným vetraním môže znížiť celkovú vlhkosť vzduchu. Dobrým riešením je tiež použitie odvlhčovaču (napríklad Ceresit). Dobre pohlcujú vlhkosť tiež silikagelové guličky ˇ(tie malé sáčky, ktoré nájdete v novo kúpených topánkach).

Akékoľvek látky či kožu nikdy neuskladňujte vlhké

Než poskladáte oblečenie do skrine (najmä ak ho chcete uskladňovať dlhú dobu), poriadne ho vysušte. Tiež dajte pozor na výkyvy teploty – voda sa pri prudkých zmenách teploty smerom nadol môže skondenzovať. Kožené výrobky ako topánky nikdy neuskladňujte vo vlhkom prostredí (teda radšej botník ako pivnica).

sóda na pleseň
Keď príde pleseň, bojujte

Keď budete maľovať, na problémové miesta použite protiplesňovú penetráciu a náter. Ak by sa už pleseň napriek tomu vytvorila, pomôžu prípravky na báze chlóru (napr. Savo). Ak ste fanúšikom prírodných riešení, použite ocot a následne jedlú sódu. Ak sa vám však už pleseň zažrala, pripravte sa na dlhý boj. Oveľa jednoduchšia je prevencia, takže neváhajte a použite naše rady. Život tak bude určite oveľa jednoduchší.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať