Poslať na mail

Trápi vás veľkosť vašej kúpeľne? Ak pri jej najbližšej rekonštrukcii nezvažujete zväčšenie, pomôcť môžu aj jednoduché vizuálne triky a malé praktické riešenia. Ako na to?

 

Kľúčom je správne zvolená farba

Práve farba má veľkú schopnosť výrazne ovplyvniť vzhľad priestorov. Pri rekonštrukcii kúpeľne teda zvoľte skôr svetlejšie farby, ktoré priestor opticky zväčšia a rozžiaria. Siahnite po bielej, pastelových a neutrálnych farbách. Svetlé keramické obloženie kúpeľne od podlahy k stenám taktiež zaručí optické zväčšenie kúpeľne, pomôže tiež pokiaľ použijete väčšie dlaždice a obkladačky. Vyhnite sa však zložitejším vzorom. V prípade, že sa predsa len nechcete vzdať výraznejších farieb, zakomponujte do kúpeľne aspoň doplnky (uteráky, sprchovacie závesy, kúpeľňový nábytok a ďalšie) v svetlých, neutrálnych farebných odtieňoch, ktoré priestor farebne vyvážia.

 

Zrkadlá

Zrkadlá sú rovnako užitočné v oklamaní oka ako správne zvolená farba a ich použitie patrí medzi najzákladnejšie triky dizajnérov pri optickom zväčšovaní miestnosti. Samozrejme, dôležité je ich pozícia v priestore. S ich množstvom to ale určite neprežeňte. Najlepším miestom na ich umiestnenie je, ako inak, nad umývadlom. V tomto prípade najviac pomôžu veľké zrkadlá siahajúce takmer až k stropu kúpeľne. Ďalšou možnosťou je umiestnenie zrkadla priamo oproti oknu. Miestnosť tak pôsobí dlhšie než v skutočnosti je.

 

rekonstrukcia-kupelne-velkost-7

 

Transparentnosť

Ďalším spôsobom ako opticky zväčšiť priestor kúpeľne je využitie priehľadných prvkov. Namiesto sprchovacieho závesu použite číre sklo, na kúpeľňovom nábytku zvoľte priehladné dvierka atď. To všetko pomôže pri vytváraní ilúzie priestrannosti kúpeľne.

 

rekonstrukcia-kupelne-velkost-3

 

Prirodzené svetlo otvára priestor

Vďaka prirodzenému svetlu miestnosť nie len že pôsobí o niečo väčším dojmom, ale tiež dodáva pocit otvorenosti. Pokiaľ je okno dostatočne vysoko na to, aby bolo možné zachovať v kúpeľni súkromie, nechajte ho odhalené, bez žalúzií či závesov, aby malo prirodzené svetlo možnosť prúdiť do miestnosti. Pri rekonštrukcii kúpeľne, taktiež môžete zvážiť zväčšenie okna. Efektívnym a menej nákladným riešením je aj pridanie svetlíka do kúpeľne.

 

rekonstrukcia-kupelne-velkost-6

 

Fascinujúce svietidlá

Pomocou unikátnych svietidiel, ktoré zaujmú na prvý pohľad a pritiahnu oko užívateľa kúpeľne upriamite pozornosť na strop, čím navodíte pocit, že kúpeľňa je väčšia než v skutočnosti. Pri výbere svietidiel siahnite vždy po tých, ktoré sú čo najbližšie k stropu, naopak zabudnite na visiace svietidlá.

 

Posuvné dvere

Pokiaľ to riešenie priestoru dovoľuje, zvoľte si do kúpeľne posuvné dvere. Vďaka nim nebudete potrebovať zabezpečiť dostatok priestoru na ich otváranie vo vnútri kúpeľne a priestor môžete využiť iným spôsobom.

 

rekonstrukcia-kupelne-velkost-5

 

Zdroj: doityourself.com

 

Mohlo by vás zaujímať: 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať