Poslať na mail

Potrebovali len víkendový útek z rušného a stresujúceho života v Londýne. Rekonštrukciou starého domu z osemnásteho storočia získali dokonalé miesto, kde si dnes vychutnávajú ničím nerušený pokoj, ktorý hľadali. Hoci dom na prvý pohľad pripomína len starú zrúcaninu,  po nahliadnutí dnu poskytuje nečakane prívetivý priestor plný  pohody.

 

Sympatickí majitelia zrekonštruovaného domu, dizajnérka Caroline a jej partner Fatimah už dlhšie hľadali miesto, do ktorého by sa mohli zamilovať, a ktoré by im poskytlo vytúžený útek z každodennej reality. Zdĺhavé pátranie sa ale vyplatilo. Po dvoch rokoch narazili na tento starý domček, no na základe jeho celkového zovňajšku a orientácie usúdili, že dom bude málo presvetlený, čo nespĺňalo ich požiadavky. Avšak po ďalších deprimujúcich mesiacoch hľadania, sa predsa len rozhodli obzrieť si dom aj zvnútra. Prekvapilo ich najmä množstvo svetla v dome a atmosféra celého miesta.

 

rekonstrukcia-stareho-domu-9

Kamenný chodník vedie cez prednú záhradu až k hlavnému vchodu do domu.

 

Pár sa okamžite pustil do rekonštrukcie, pričom začali hneď od podlahy. Na jej konštrukciu použili drevené dosky nájdené v starej priemyselnej budove, ktoré stále vykazovali zvyšky žltých čísel a odtlačkov strojov. Dosky opracovali, no ich značenie do istej miery zanechali. Presne tak, ako si to predstavovali. Jednotlivé dosky zámerne ukladali tak, že občasne zmenili ich smer. Tento postup mal zabezpečiť autentický vzhľad podlahy, ktorá akoby bola súčasťou domu od samého začiatku. Výberom farebnejších koberčekov, ktoré sú rozmiestnené po celom dome, získal celý interiér o niečo sviežejší vzhľad.

 

rekonstrukcia-stareho-domu

 

Malá piecka slúži na vyhrievanie obývacej izby a zároveň vytvára príjemnú atmosféru domáceho prostredia. Jej význam stúpa najmä počas zimy, kedy miestna oblasť trpí častými výpadkami elektriny a preto nie je možné využívať vykurovací systém.

 

rekonstrukcia-stareho-domu-2

Nábytok kombinuje rôzne farby a vzory, no napriek tomu pôsobí decentne.

 

rekonstrukcia-stareho-domu-3

Výhľad na jedálenskú miestnosť z prvého poschodia. Jedálenský stôl je vyrobený z masívneho kusu dreva a dopĺňajú ho stoličky pozbierané z rôznych miest a následne upravené.

 

V rámci rekonštrukcie domu nezostala nepovšimnutá ani kuchyňa, ktorá ponúka malý, no dokonale funkčný priestor. Ten primerane vyhovuje potrebám víkendového varenia. Podlaha v kuchyni je rovnaká ako v zbytku domu. Zbierka keramických mís a džbánov vystavených pozdĺž okna na kamenných parapetách dotvára jej interiér.

 

rekonstrukcia-stareho-domu-5

 

Na prvom poschodí sa nachádza neveľká kúpeľňa, ktorej dominuje biela farba v kombinácii so svetlým drevom.

 

rekonstrukcia-stareho-domu-6

 

 Nízky, moderný strop v hlavnej spálni bol počas rekonštrukcie domu odstránený, vďaka čomu boli odhalené staré drevené trámy. Aj v tejto miestnosti, podobne ako v kuchyni sa objavujú efektné detaily v podobe keramického riadu, ktoré pár nazhromaždil počas niekoľkých rokov.

 

rekonstrukcia-stareho-domu-7

 

Malú predzáhradku tvoria nízke kamenné múriky, jednoduché oplotenie, lavička, premyslené doplnky a množstvo kvetov.

 

rekonstrukcia-stareho-domu-8

 

Táto inšpiratívna rekonštrukcia domu je dôkazom, že aj starým veciam stále môžeme vdýchnuť nový život a vytvoriť tak niečo originálne, čo bude ešte dlho slúžiť svojim majiteľom.

 

Zdroj: houseandgarden.co.uk

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať