Poslať na mail

Väčšina problémov v domácnosti spočiatku vyzerá nevinne. Keď však podceníte prvé príznaky problémov a nevenujete im pozornosť, môžu prerásť do vážnych potiaží, ktoré budete riešiť veľmi prácne a často tiež veľmi draho. Pripravili sme pre vás zopár tipov, načo si dat pozor skôr, než bude neskoro.

Hnijúce a odpadávajúce drevené okraje

Toto je skutočný problém najmä na chatách, kde máte drevené okenice. Na chatu chodíte zriedka a keď si aj všimnete, že farba už je stará a praská, vždy sú dôležitejšie problémy, čo riešiť. No pokiaľ vám pod farbou drevo začína hniť, je otázka času, kedy sa hniloba rozšíri aj do zdravých častí. Sú to príznaky problémov s hmyzom, červotočmi a inou háveďou.  Ak takéto časti spozorujete, musíte ich odstrániť a nahradiť ich. Pamätajte, čím väčšia zhnitá časť, tým je tento projekt prácnejší a “odbornejší” a tým je tiež väčšia pravdepodobnosť, že budete musieť vyhľadať na opravu profesionála.

Zanesené odkvapy

Áno, vieme, čistiť odkvapy je otrava. Ak sa však na to vykašlete, koledujete si o väčší problém. Vo viacerých článkoch sme čítali, že presakujúca voda do domu je galiba, ktorá sa vám môže vypomstiť. A presne to spôsobia upchaté a zanesené odkvapy, ktorých hlavnou úlohou je odvádzať vodu prečo zo stredy čo najďalej od domu. Ak ich necháte zaniesť, voda tam stojí, odkvap môže “prehniť” a pri daždi bude voda pekne stekať po stene. Ak voda v odkvapoch stojí, v zime zmrzne, roztiahne sa a odkvap, prípadne aj časti strechy, krásne popraskajú. Udržiavajte svoje odkvapy čisté a vyhnete sa problémom.

Praskliny v betónových chodníkoch

Opäť zdanlivo triviálna vec. Malá prasklina predsa nemôže urobiť veľkú škodu. Omyl, môže. Ak sa do praskliny dostane voda, na jar a v lete je to ideálne pre “zabývanie sa” buriny, ktorej korene budú chodník ďalej rozrušovať. Cez zimu zasa táto voda zmrzne, roztiahne sa a prasklina sa zväčší. Tak ako zmrznutá voda rozrušuje cesty a na jar chodíte ani nie cez mesto ale skôr tankodrom, tak isto pokazí aj váš chodník. Takže čím skôr praskliny odstránte. Zbavte sa všetkej vegetácie, ktorá v nej prípadne vyrástla a vyplňte ich betónom či asfaltom. Presné návody nájdete aj na našej stránke.

 

Netesné kohútiky a vodovodné hlavice

Kvapkajúce kohútiky či hlavice, to nie je iba o vyhadzovaní peňazí za vodu. Kvapka vyzerá bezvýznamne, ale za nejaký čas vám nakvapká celé vedro a to nie je málo. Navyše, ak vám kohútik kvapká na betónovú podlahu, postupne sa začne droliť a rozpadať. Je oveľa jednoduchšie vymeniť jedno gumené tesnenie než betónovať novú podlahu.

Škvrny od vody sú príznaky problémov s potrubiami

Na toto pozor. Ak pozorujete vlhkú škvrnu bez vonkajšej príčiny, problém je niekde hlbšie. Neprestaňte, kým ju nenájdete. Môže totiž indikovať napríklad prasknuté potrubie či porušený odtok. Takže ak spozorujete fľaky od vody, škvrny, či prípadne zaplesnené oblasti, vyriešte ich. Aj keby ste mali na to volať odborníka. Zatekajúca voda je spoľahlivý spôsob, ako si vyhnať peniaze z vrecka. Lebo opravy sú drahé.

 

Poškodené zásuvky

Uvoľnené a rozhegané, prípadne začiernené elektrické zásuvky sú spoľahlivý ukazovateľ, že máte problém. Ukazujú, že buď sú drôty zle zaizolované alebo bol niekde skrat. Ak to necháte tak, je otázkou času, kedy vám v najlepšom prípade vyhodí istič a v tom horšom nastane požiar. A to je fakt “prúser”.

 

Vyznie to môžno smiešne, ale váš dom akoby s vami komunikoval. Najprv sa vám prihovára jemne a komunikuje príznaky problémov kvapkajúcou vodou, uvoľnenou zásuvkou alebo mokrým fľakom. Ak ste však nevšímaví a k vášmu domu “hluchí”, tak vám to dá najavo ráznejšie. Takže, všímajte si, čo vám váš dom hovorí a “rozprávajte sa” s ním. Ak si včas všimnete a “fixnete” napohľad triviálne problémy, ušetríte kopec peňazí a hlavne, vaše nervy.

 

Zdroje: doityourself.com, iblogsandyou.com, www.zinsseruk.com

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť:

Vlhkosť v pivnici – preventívne opatrenia
Ako na to: ako vyriešiť vlhké steny v pivnici

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať