Poslať na mail

Určite ste už v dome riešili veľmi pevné a trvácne uchytenie niečoho na stenu. Klasický príklad je, ak chcete nainštalovať konzolu na televízor. Čo však, ak máte obavu, či to hmoždinky udržia? Ak pri stavaní staviteľ použil napríklad dutú tehlu typu napr. Heluz, v tom vám nebude držať žiadna bežná hmoždinka. Alebo ide o narušené murivo, kde by hrozilo poškodenie od klasických hmoždiniek kvôli pnutiu, napríklad blízko rohov. Netreba však zúfať, riešenie tu je. Nazýva sa chemická kotva, ktorá je dostupná v každom železiarstve či hobbymarkete.

chemická kotva ukážka

Čo je to chemická kotva?

Chemická kotva, niekedy označovaná tiež ako chemická malta či hmoždinka, je spôsob, ako do prakticky akejkoľvek steny uchytiť veľmi pevný úchyt. Ide obvykle o jedno či dvojzložkové materiály, prevažne bez obsahu rozpúšťadiel. Najčastejšie kúpite na trhu práve tie dvojzložkové. Práca je jednoduchá. Vyvŕtate dieru, vyčistíte ju od prachu a vyplníte špeciálnou hmotou. Potom stačí do otvoru našroubovať guľatinu so závitom a počkať, kým chemická kotva vytvrdne. Takéto riešenie úchytu nevytvára v stene putie a tak sa netreba báť, že navŕtaná diera vám odlomí napríklad celý kus okrajovej tehly.

 

Na čo si pri chemických kotvách dať pozor?

Nie je kotva ako kotva. Keď už kupujete, prečítajte si zloženie. Niektorí výrobcovia totiž dodávajú na trh kotvy, ktoré obsahujú rakovinotvorný styrén. Takéto kotvy sú použiteľné, ale musíte ich dať maximálne do exteriéru. Takže ak to chcete do domu, vyberajte iba také, kde je výslovne uvedené, že neobsahujú styrén. Tiež si zvážte, či naozaj potrebujete chemickú kotvu. Ak sa jedná o zavesenie záchodu či umývadla alebo zábradlie, tam má chemická kotva opodstatnenie. Ale ak chcete zavesiť obrázok, vystačíte si s obyčajnou hmoždinkou.

chemická kotva konzola

Ako vyberať chemickú kotvu?

Je mnoho druhov, takže je potrebné vyberať podľa toho, kde má byť ukotvenie vyhotovené. Bežné typy sú na báze polystyrénu, no ak hľadáte chemickú kotvu, ktorá bude v styku s vodou – napríklad bazén – hľadajte kotvy na báze vinylsteru. Netreba sa toho báť, stačí si pozorne preštudovať štítok.

 

Rozdiel medzi tvrdým materiálom a dutou tehlou

Najjednoduchšia je aplikácia do tvrdého materiálu. Stačí vytlačiť hmotu do otvoru a aplikovať šroub. Než začne hmota tvrdnúť, vycentrujete všetky šrouby tak, aby dobre sedeli – napríklad ak montujete konzolu na TV. Po 30 – 40 minútach kotva obvykle vydrží 80 % zaťaženia. Ak však ide o dutú tehlu, do vyvŕtaného otvoru musíte vložiť špeciálne plastové či kovové sitko, do ktorého vytlačíte hmotu. Keď do sitka vsuniete šroub, hmota sa vytlačí do okolitého priestoru a spoľahlivo udrží šroub na mieste.

aplikácia chemickej kotvy

Pár rád na záver

Ak napríklad potrebujete ukotviť šroub do plotovej tvárnice či sadrokartónu, existuje špeciálny prípravok, ktorý sa prevlečie otvorom a ten vytvorí tvarový styk. Tak sa znemožní spätný pohyb šroubu zo steny. Po vyvŕtaní otvoru je tiež treba špeciálnou úzkou kefkou či za pomoci vysávača otvor zbaviť prachu, aby sa malta dobre spojila s okolitým materiálom. Ak používate chemickú kotvu do pórobetónu, krúžite vŕtačkou tak, aby ste vytvorili kónický otvor, ktorý je širší vo vnútri steny. Zvoľte si tiež veľkosť balenia. Ak ste hobby majstri, stačí malé – zbytočne by vám náplň vyschla. Tiež si dajte pozor na lacné kotvy, pretože sú obvykle bez európskej certifikácie a nespĺňajú požadované parametre ani dlhodobú stálosť. Je dobré si nechať poradiť od odborníkov – nielen ktorá kotva bude pre vás tá pravá, ale tiež aké balenie potrebujete. Nie je nič horšie, ako keď vám kotva dôjde pred ukončením prác.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať