Poslať na mail

Ako na to? Zárubne v bytoch plnia dôležitú nielen funkčnú úlohu, sú aj výrazným interierovým doplnkom, ktorý dokonale prepojí dvere s ostatnými interierovými časťami. Aj preto je pri výbere zárubne dôležité dbať aj o vizuálnu stránku a nie iba na cenu.

Možno si poviete, že výmena starej zárubne automaticky znamená búracie práce, veľa prachu a špiny- a to najmä v prípade starých panelákových dverí a kovových zárubní. Výmena sa však dá zvládnuť za necelý deň a pri výbere niektorých nových typov zárubní typov sa dokonca môžete vyhnúť aj hrubým stavebným prácam. Ako? Napríklad celkovým obkladom starej kovovej zárubne, ktorej k lepšiemu vzhľadu nepomôže už ani nový náter. V tomto prípade je možné osadenie aj bez búrania. Zárubňa sa iba obloží okolo pôvodných kovových častí. Obkladom sa otvor pre dvere síce zúži, ale špecifický systém je technicky skonštruovaný tak, aby ho bolo možno na mieste prispôsobiť reálnemu montážnemu otvoru

Čas na radikálnejšiu zmenu – nová obložková zárubňa

Obložková zárubňa je najpoužívanejší druh zárubne. Obloží stenu prechodového otvoru a umožní osadiť dvere. Hrúbka zárubne sa vždy prispôsobuje šírke steny. Montuje sa po odstránení pôvodnej zárubne do otvoru, ktorý je potrebné murársky prispôsobiť. Vlastná konštrukcia je tvorená tromi dielmi: nosnou obložkou, ostením a krycou obložkou. V ostení sú ukotvené závesy a protiplech, ktorý je upevnený v nosnej obložke.

zarubnaaaa1

Ako si vymením zárubňu?

Skôr ako začnete, nezabudnite na tieto kroky:

• Pred tým, ako kúpite zárubne, nezabudnite si zmerať hrúbku priečky.
• Výmenu zárubní robte až po položení podláh.
• Zárubne nikdy nemontujte na čerstvo vymurovanej alebo omietnutej priečke.
• Predtým, než odstránite zárubňu a osadíte novú (a priestor vám to umožňuje), zvážte, do ktorej strany by sa mali vaše nové dvere otvárať – podľa toho kupujete aj typ novej zárubne.

zarubnaaaa2

Pracovný postup:

1. Odstráňte staré dvere a zárubňu. Ak je to nutné, veľkosť otvoru prispôsobte novej zárubni a zo stavebného otvoru odstráňte všetky nečistoty.
2. Jednotlivé diely novej zárubne si rozložte na zem a poskladajte ich. Na spojovacie plochy naneste lepidlo a do rohov pritlčte oceľové spony.
3. Prednú časť obložky osaďte do stavebného otvoru a zárubňu vyvážte v horizontálnom aj vertikálnom smere.
4. Zárubňu upevnite pomocou klinu a peny na ukotvenie do stavebného puzdra. Pred nanesením peny škáru medzi zárubňou a múrom zvlhčite vodou a osaďte rozpery.
5. Spojte jednotlivé časti druhej krycej obložky a osaďte ju z druhej strany steny. Rozpery neodkladajte, kým nebude pena tvrdá, zvyšnú orežte nožom, aby nepretŕčala.

Všetky druhy zárubní možno kúpiť aj vo verzii bez závesov, otvoru pre zámok a bez drážok na tesnenie. Použiť ich môžete v mieste priechodu medzi dvomi susednými miestnosťami bez osadenia dvier.

Zdroj: adam.sk

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať