Poslať na mail

Klasické pántové dvere, hoci funkčné a praktické, nie sú jedinou možnosťou pokiaľ ide o predelenie priestorov v interiéri. Okrem pántového systému, existuje celý rad ďalších spôsobov ako dosiahnuť  pocit súkromia vo domácnosti a zároveň priestor oživiť niečím netradičným a originálnym. Predstavujeme vám hneď 5 alternatív.

 

„Vreckové“ dvere

Takéto interiérové dvere fungujú na podobnom systéme ako bežné posuvné dvere, no s tým rozdielom, že sa zasúvajú do pripraveného priestoru vo vnútri múru. Múr pri úplnom otvorení schováva prakticky celé dvere, čím sa priestor krásne otvára. V prípade potreby však poskytujú aj dostatok súkromia. Hodia sa najmä pre použitie v menších priestoroch.

 

dvere-inspiracia-2

 

Stodolové dvere

Systém posuvných stodolových dverí šetrí priestor a zároveň dodáva interiéru jemný retro nádych. Kedysi boli takéto závesné systémy posuvných dverí využívané primárne v stodolách a hospodárskych budovách, dnes nájdu využitie aj modernom interiéri. Je na vás, či zvolíte minimalistický dizajn, ktorý splynie so stenou alebo ťažké masívne drevené dvere.

 

dvere-inspiracia-3
 
dvere-inspiracia-5

 

Tajné dvere

Tajné dvere nemusia existovať len v knihách a filmoch. Teraz ich môžete mať aj u vás doma. Skryté dvere sú väčšinou spájané s knižnicou, no možností je o veľa viac. Miestnosť schovaná za veľkým obrazom či zrkadlom alebo jednoducho splývajúca so stenou už nemusí byť nereálna. Inšpirujte sa týmito príkladmi:

 

dvere-inspiracia-6


 
dvere-inspiracia-9

 

Závesy

V prípade, že dokonalé súkromie nie je vašou prioritou, využitie nájdu aj látkové závesy. Jemná látka zútulní interiér, a preto sa mimoriadne hodí najmä do chladných betónových domov, či priestorov zariadených  v industriálnom štýle. Látka priestor spoľahlivo oddelí no nezaťaží. Výhodou je tiež prakticky neobmedzené množstvo štýlov a prevedení.

 

dvere-inspiracia-7

 

Shoji – tradičné japonské posuvné dvere

Tieto japonské dvere boli pôvodne konštruované použitím bambusu a priesvitného papiera, dnes využívajú kombináciu dreveného rámu a matného skla. Tak ako všetky typy posuvných dverí aj shoji šetria miesto a zabezpečujú dostatok súkromia a navyše vďaka preskleniu dovoľujú prenikať svetlu ďalej do interiéru.

 

dvere-inspiracia-8

 

Zdroj: contemporist.com, pinterest.com, doityourself.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať