Poslať na mail

Minimum priestoru si vyžaduje premyslené a funkčné riešenia na mieru. V minulom článku sme vám ukázali niekoľko samostatných riešení, šetriacich miesto v domácnosti a dnes sa môžete inšpirovať hneď celým zariadením dvoch malých apartmánov.

1.

Tento apartmán sa nachádza v talianskom Miláne a zaberá plochu len 30 m2. Napriek svojej veľkosti v ňom nájdete všetko potrebné na plnohodnotné bývanie, zahrňujúc kuchyňu, spálňu, kúpeľňu, obývačku aj jedáleň. Pri navrhovaní interiéru sa dizajnéri zo štúdia PLANAIR zamerali na to, aby do neveľkého priestoru vtesnali všetko, čo majitelia vyžadovali, vrátane úložného priestoru, pričom dbali na zachovanie vzdušnosti a otvorenosti celého priestoru. Poďme sa pozrieť na to, ako sa im to podarilo…

 

V rámci kuchyne a obývacej izby nájdete množstvo skriniek na skladovanie potravín, kuchynského náradia, oblečenia, kníh a ďalších.

 

male-priestory-riesenia-8

 

Pri pohľade od predných dverí smerom k oknu môžete vidieť, že kuchyňa a obývacia izba sa tiahne pozdĺž jednej steny a na protiľahlej stene sa ukrývajú spálňa a jedálenský kút.

 

male-priestory-riesenia-9

 

Akonáhle je stena otvorená, môžete vidieť vyvýšenú posteľ, jedálenský kút a ďalšie okno, ktoré presvetľuje byt prirodzeným svetlom.

 

male-priestory-riesenia-10

 

Schody vedúce k posteli môžete jednoducho odstrániť z cesty vždy, keď sa nepoužívajú.

 

male-priestory-riesenia-11

 

Aj vy sa čudujete kde je kúpeľňa? Tá sa schováva za čiernou stenou s okrúhlym okienkom, vstup sa nachádza pri regáli s rastlinami.

 

Vzhľadom k tomu, že posteľ je vyvýšená, skrýva sa pod ňou ďalší priestranný úložný priestor, ktorý v tomto prípade slúži ako šatník.

 

male-priestory-riesenia-12

 

Perforácie na drevených konštrukciách umožňujú svetlu preniknúť aj do uzatvorených priestorov.

 

male-priestory-riesenia-13

 

2.

V miestach ako Taipei (Taiwan), kde sa ceny nehnuteľností pohybujú vysoko je obytná plocha, ktorú si mladí ľudia môžu dovoliť stále menšia a menšia. Byt, ktorý teraz uvidíte má len 22 m2. V takomto prípade je kreatívne rozvrhnutie interiéru priam nevyhnutnosťou.

 

Po vstupe do bytu, vojdete priamo do vstupnej haly s kuchyňou zastrčenou na ľavej strane a s kúpeľňou na pravej.

 

male-priestory-riesenia-1

 

V maličkej kuchyni nájdete malú varnú dosku, mini chladničku, práčku/sušičku a niekoľko poličiek na skladovanie príslušenstva a potravín.

 

male-priestory-riesenia-2

 

Biele dlaždice sú v kúpeľni hlavným dizajnovým prvkom, keďže pomáhajú udržať priestor svetlý a vzdušný. Dve zrkadlá odrážaním svetla vytvárajú dojem väčšieho priestoru.

 

male-priestory-riesenia-3

 

Na konci kuchyne sa priestor otvára do hlavného obývacieho priestoru. Zabudovaná sedačka poskytuje priestor na pohodlné sedenie, úzke stolíky zase neveľký pracovný priestor. Stolíky sa v prípade potreby môžu zložiť dokopy takže fungujú ako jedálenský stôl.

 

male-priestory-riesenia-6

 

Aj v tomto prípade je posteľ vyvýšená a nachádza sa priamo nad kúpeľňou aj spolu s ďalším úložným priestorom.

 

male-priestory-riesenia-7

 

Aj napriek tomu, že celková rozloha bytu je obmedzená, dostatočné presvetlenie a použité farby priestor opticky zväčšujú.

 

Zdroj: contemporist.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať