Poslať na mail

Moderné posuvné dvere nie sú len dizajnérsky skvost (v podstate požičaný od japonského tradičného dizajnu), ale začali sa používať ako riešenie, keď bolo treba oddeliť dva priestory a zároveň, aby príliš nezaberali priestor, pokiaľ sú otvorené. O tom, že sa posuvné dvere dajú použiť ešte na niečo iné, si ukážeme práve v tomto článku.

 

posuvne-dvere-11

 

Posuvné dvere nie sú ničím neznámym a aj u nás sa začali masívnejšie používať už od čias nežnej revolúcie. Vždy však predstavovali moderné riešenie a spravidla vzdorovali retro, alebo rustic štýlom. Avšak ako čas plynul, začali sa prepojenia s týmito štýlmi čoraz viac používať. A dnes? Dnes to už vôbec nie je výnimka a nápaditosť kontrastu medzi novým a starým je čo raz viac používaná. Takisto dizajn, variabilita a funkčnosť posuvných dverí sa výrazne zdokonalili.

 

Posuvné dvere sú štýlové a ľudia si ich radi nechávajú inštalovať, ako učelový oddeľovací systém bez úbytku priestoru a zároveň ako unikátny prvok ich bývania.

 

Ak uvažujete o posuvných dverách pre váš byt, či dom, možno by ste mali uvažovať trošku viac mimo bežný rámec. Existuje množstvo pekných a praktických riešení na oddelenie priestoru, keď zrazu potrebujete súkromie, alebo skryť priestor s „rozrobenou prácou“.

 

Posuvné dvere sú vhodné práve aj do menších priestorov, kde použitie klasických krídlových dverí by nebolo ani pekné a ani praktické. Avšak ich použiteľnosť je neobmedzená aj vo veľkých (open space) priestoroch, kde spálňa, obývačka a kuchyňa sú spolu v jednom priestore.

 

1. Rustikálne posuvné dvere

Toto sa dá urobiť aj svojpomocne s použitím starých dverí z nejakého opusteného statku. Treba sa len pozerať. Rustikálne prvky pomáhajú vyvážiť minimalistický a strohý priestor vďaka použitému materiálu.
 
posuvne-dvere-1

 

2. Posuvné dvere s odkazovou tabuľou

Funkcionalitu sa podarilo zvýšiť tým, že sa použila matná povrchová úprava, na ktorú sa dá písať kriedou. Vaše nákupné zoznamy, termíny a odkazy členom domácnosti sú pekným riešením, kde dizajn sa jemne mení s vašimi odkazmi.

 

posuvne-dvere-3

 

3. Výrazne farebné posuvné dvere

Ak chcete spraviť pre prvok moderný vzhľad, pouvažujte, či by mu nepomohol náter s intenzívnou farbou. Vysoko lesklé prevedenia a plné farby dodajú vášmu priestoru významný stred a plnosť. Skúste napríklad sýto oranžovú, limetkovú zelenú, alebo jasnú červenú.

 

posuvne-dvere-4

 

4. Trendové posuvné dvere

Ak chcete, aby dvere vyzerali naozaj trendovo, skúste zrkadlo v kombinácii s čiernym podkladom, prípadne zlatými prvkami.

 

posuvne-dvere-5

 

5. Umelecké posuvné dvere

Tu sa naozaj medze nekladú. Od olejovej maľby, cez graffiti, až po vyrezávanú fóliu. Jednoducho dizajn je na vás a vašom umeleckom cítení. Získate účelové spojenie funkčnosti a krásy.

 

posuvne-dvere-6

 

6. Recyklované posuvné dvere

Buďte kreatívny pri výbere materiálu pre vaše posuvné dvere. Dokonca vás to nemusí stáť ani cent. Stačí len odstrániť hrdzu a použiť číre konzervačné laky, aby sa zachovala originalita použitého materiálu.

 

posuvne-dvere-7

 

7. Posuvné dvere v štýle zrkadla

Zrkadlo má viacero výhod. Zväčšuje priestor. Je účelové pri obliekaní a dobre odráža svetlo. Spojenie prechodu do iného priestoru so zrkadlom rustikálneho štýlu je ideálne riešenie. Zrkadlo by však malo byť podlepené bezpečnostnou fóliou proti rozbitiu, prípadne zadná stena by mala byť opatrená ochrannou doskou.

 

posuvne-dvere-8

 

8. Posuvné dvere v štýle starej stodoly

Ak niekto obľubuje farmársky štýl, ale i napriek tomu chce zostať v modernom, môže použiť prvok vrát zo starej stodoly. Výsledok bude nanajvýš elegantný.

 

posuvne-dvere-9

 

9. Dvere na zakrytie výklenkov, alebo skríň

Jemné ukrytie výklenkov s vecami a zariadením, prípadne celých šatníkov je tiež jedna z možností na čo sa posuvné dvere dajú použiť.

 

posuvne-dvere-10

 

10. Efekt pieskovaného skla

Sú dobré na to, keď chcete, aby priestor, ktorý uzatvárajú nezostal bez svetla, ale zároveň, aby nebolo vidieť nič, čo je za ním. Je to dobrá myšlienka pre oddelenie kuchynskej linky od obývačky, pokiaľ je to spoločný priestor, alebo do kúpeľne pre dobrý pocit intimity.

 

posuvne-dvere-2

 

Zdroj: freshome.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať