Poslať na mail

Globálne otepľovanie možno mnohí považujú za mýtus, no každoročne sú letá teplejšie. Niekedy pohľad na vypálenú trávu v júli či auguste nielen, že nepoteší, ale tiež vzbudí oprávnené obavy, či bude dosť vody pre život. Nie je to len o tom, že ak budete vodou šetriť, budete platiť menšie účty. Šetrenie vodou je tiež dobré pre životné prostredie. Voda je vzácna tekutina, bez ktorej nie je možný život na tejto planéte. V tomto blogu vám ukážeme zopár tipov, ako šetriť vodou tak, že vás to ani nebude veľmi bolieť, no výsledok bude pre vaše okolie veľmi prospešný.

umývačka riadu

Technika pomáha aj pri šetrení vodou

Pozrime sa len na také ručné umývanie riadu. Okrem toho, že je to otravná práca, tiež spôsobuje veľké míňanie vody. Ak teda môžete, zainvestujte do umývačky riadu. Ak na to nemáte prostriedky, umývajte riad tak, že naplníte umývadlo v kuchynskej linke vodou, pridajte prostriedok na umývanie riadu a riad umyte. Opláchnite ho až keď bude celý umytý. Nezdá sa to, ale ušetríte dosť vody 🙂

šetriť vodou
Ak používate závlahu, preverte trysky

Závlaha má zavlažovať váš trávnik či rastliny. Často však sú trysky zavlažovačov nastavené zle – takže vám poctivo zavlažujú chodník či miesta, ktoré závlahu nepotrebujú. Takže ich radšej nastavte správne. Keď už budete mínať vodu, tak správne. 

Polievajte rastliny skoro ráno

Dáte tak vode šancu vsiaknuť sa poriadne hlboko ku koreňom. Pokiaľ to budete robiť až keď je slnko vysoko, nielen, že klesne vaša efektivita zavlažovania, ale tiež riskujete, že obaríte rastliny a tie uschnú.

Recyklujte vodu na varenie

Keď varíte zemiaky či cestoviny, vodu obvykle vylejete do výlevky. Skúste vodu použitú pri varení zlievať do nádoby a keď sa ochladí, použite ju na zalievanie rastlín.

šetriť vodou na miláčikovi
Domáceho miláčika sprchujte vonku

Ak máte psa, z času načas je potrebné ho poriadne umyť, inak bude pripomínať skôr chodiaci smradľavý vecheť než najlepšieho priateľa človeka. Keď príde čas, že pes potrebuje kúpeľ, vyveďte ho na trávnik a osprchujte ho záhradnou hadicou. Nielen, že ho občerstvíte, ale tiež polejete trávnik. Win win.

Aj v sprche sa dá šetriť vodou

Hugo Chávez, venezuelský prezident, povedal: „Niektorí ľudia si v sprche spievajú, pol hodiny v sprche. Žiadna sranda, tri minúty sú viac než dosť. Počítal som to, tri minúty a už nesmrdím.“ Hugo bol konroverzný, ale v tomto mal pravdu. Ak sa dokážete osprchovať za päť minút a menej, ušetríte hromadu vody.

Zakrývajte bazén

Bazén, ak ho nepoužívate, je dobré zakrývať. Nezdá sa to, ale dokáže to zredukovať potrebu dopúšťať novú vodu o 30 až 50 percent.

Používajte autoumyváreň

Je to taký víkendový zvyk vytiahnuť wapku a auto poriadne poumývať. Okrem práce je to však veľký žrút vody. Preto je efektívnejšie a tiež ekologickejšie použiť autoumyváreň. Keď už sme pri wapke, nepoužívajte ju stále. Niekedy stačí plochu pozametať, nemusíte hneď púšťať wapku.

Tip najmä pre deti

Najmä decká majú zvyk vytiahnuť vždy nový pohár, kedykoľvek sú smädné. Je dobrým zvykom používať jeden pohár a dolievať si do neho.

Ešte jeden tip pre oteckov

Keď sa holíte, je lepšie napustiť si do umývadla vodu a žiletku v nej oplachovať. Nemusíte vždy pustiť vodu, keď ju chcete opláchnuť. Nezdá sa to, ale aj to vie ušetriť dosť vody.

Ak to takto pôjde ďalej, voda bude za určitý čas drahým luxusom. To, že dnes vnímame ako samozrejmosť a ani sa nezamýšľame nad spotrebou, je iba naša bezohľadnosť. Jazerá či rieky vysychajú. Letá sú stále horúcejšie. Planéta má čo robiť. Tak sa snažte, aby ste pre neboli zbytočnou záťažou aj vy.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať