Poslať na mail

Špáry okolo vaní či umývadiel sa štandardne tmelia. Keď je to nové, je to krásne. No každá vec, a aj tmel okolo vane či umývadla postupne zostarne a treba ho vymeniť. Ako na to? Nie je to tak zložitá operácia, aby ste ju nezvládli aj sami. Tak sa pripravte, zábava čaká

vymenit tmel okolo vane: naradie

Najprv treba odstrániť starý tmel

Na toto je dobrý ostrý nástroj. Pomôže žiletka či ulamovací nôž: Je to prprlavá práca, ale treba ju urobiť. V zásade platí, že latexový tmel sa ľahšie odstraňuje než silikón. Neoplatí sa šetriť, použite nové nástroje. Keď ste sa zbavili väčšiny tmelu, potrebujete odstrániť aj zvyšky. Pomôže brúsny papier a nakoniec čistidlo/rozpúšťadlo na báze alkoholu. Tým tiež plochy spoľahlivo odmastíte. Je tiež fajn predtým, než budete aplikovať nový tmel, plochy dobre postriekať prostriedkom proti plesniam. Poraďte sa v špecializovanom obchode, kde predávajú kúpelne či sanitu. Keď už takýto prostriedok aplikujete, minimálne hodinu ho nechajte pôsobiť, nech prostredie dobre vyschne.

tmel okolo vane: aplikacia

Vymeniť tmel okolo vane za nový

Teraz treba vybrať vhodný tmel podľa podkladu. Ak je špára široká, minimálna špára naneseného tmelu je 5-10 mm. Zaistite nepriľnavé dno špári napr. tesniacou šnúrou. Profi tip je natiahnuť pozdĺž špáry maliarsku pásku, čím, zabezpečíte presné a rovné okraje. Teraz pomocou aplikačnej pištole naneste dostatočné množstvo tmelu a následne zotrite stierkou prebytočný tmel. Takto krásne vyplníte celú špáru až k okrajom, ktoré ste vymedzili maliarskou či maskovacou páskou. Po stiahnutí prebytočného tmelu stierkou si navlhčite prst a tmel ešte uhlaďte. Treba robiť rýchlo, pretože na tmele sa rýchlo vytvorí „šupka“. Preto, ak budete tmeliť väčšie špáry, postupujte postupne, nech stíhate poriadne uhladzovať.

vymeniť tmel okolo vane: použitie pištole

A je to, tento projekt bol mimoriadne jednoduchý. V zásade sa veľa pokaziť nedá. Treba mať poriadne a ostré nástroje na odstránenie starého tmelu, vhodne zvolený tmel a potom už len trpezlivosť a trocha šikovnosti. Veríme, že sa vám to podarí na prvýkrát a vždy, keď vojdete do kúpeľne, budete z hrdosťou pozerať na svoju prácu.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať