Poslať na mail

Je tu leto a s ním čas dovoleniek. Aj majitelia domov sa určite zberajú niekam na dovolenku. Dnes to nie je problém. Psa beriete so sebou, alebo ho dáte do psieho hotela, a môžete vyraziť. Teda, počkajte chvíľku. Čas dovoleniek je totiž žatva pre zlodejov, ktorí sa vám radi vlámu do domu, pretože vedia, že tam nikoho nebude a môžu nerušene pracovať. Ako si zabezpečiť dom pred odchodom na dovolenku? Okrem klasických opatrení ako dobrý zámok, elektronický alarm či pozorní susedia vám prinášame zopár dobrých tipov.

preplnená poštová schránka
Pozor na poštovú schránku

Preplnená poštová schránka je neklamný znak, že nikto nie je doma. Takže buď požiadajte susedov, aby vám poštu pravidelne vyberali, alebo sa skúste dohodnúť priamo na pošte.

 

Keď sa nesvieti, nikto nie je doma

Tomuto sa dá tiež šikovne pomôcť. Existujú rôzne lampy s modrým svetlom, ktoré simulujú žiaru televízora. Tiež niektoré domáce systémy dokážu ovládať svetlo priamo cez mobil. Dôležité je, aby ste vytvorili ilúziu, že je niekto doma. A to svetlom dokážete.

kľúč je podrohožkou
Kľúč je pod rohožkou?

Na toto zabudnite. Zlodeji vykonávajú svoju prácu už dlho a divili by ste sa, že váš kreatívny úkryt kľúča môže byť pre ich triviálna prvá voľba, kam sa pozrieť.

 

Povyťahujte elektroniku zo zásuviek, vypnite vodu

Riziko skratu je vždy a iba ten spotrebič vám nevyskratuje,ktorý nie je pripojený do elektriny. Preto povyťahujte všetky zariadenia, ktoré nemusia bežať. Nielen ušetríte (aj stand by mód žerie elektrinu), ale znížite tiež riziko požiaru. Tiež nezabudnite uzavrieť hlavný uzáver vody, resp. aspoň tie vetvy, ktoré nemusia fungovať počas vašej neprítomnosti. Nič nenaštve viac ako vytopený dom po dovolenke.

info na facebooku
Neprezrádzajte nič sociálnej sieti

Dnes je Facebook či Instagram tak veľký návyk, že mnohí sa ani nenajedia bez toho, aby to predtým nepostli na sociálne médiá. No tak, ako pozerajú vaše statusy priatelia, tak to robia aj zlodeji. Keď všetkým dáte najavo, že ste napr. v Taliansku s celou rodinou, nedivte sa, ak váš dom navštívi nemilá návšteva.

skontrolujte alarmy
Ak chcete zabezpečiť dom na dlhšie, urobte dodatočné opatrenia

Skontrolujte všetky batérie a napájanie v rôznych bezpečnostných hlásičoch či alarmoch. Tiež je fajn vypnúť garážové vráta či automatické otváranie brány. Dnes sa dá všetko, čo funguje na diaľkové ovládanie, relatívne jednoducho hacknúť. Tiež si dohodnite niekoho, kto vám občas pokosí trávnik. Nikoho nepresvedčíte, že ste doma, keď budete mať pred domom džungľu.

ako zabezpečiť dom pred dovolenkou
Bohužiaľ, ak sú zlodeji skúsení a majú dosť času, nakoniec prehliadnu aj tie najvychytenejšie triky. No dovtedy už môžete byť dávno doma. Pamätajte, zlodej nepôjde tam, kde je to komplikované a nebezpečné. Radšej si vyberie slabšiu obeť a vám dá pokoj. Veľa šťastia.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať