Poslať na mail

Váš dom, váš hrad. Každý človek potrebuje miesto, kde sa bude cítiť bezpečne, kde môže oddychovať alebo tvoriť. Miesto, ktoré nazýva svoj domov. Je len prirodzené, že ak bude dlhšie preč, cíti potrebu zabezpečiť dom tak, aby sa doň nedostali zlodeji. Toto však nie je tak jednoduché, akoby sa na prvý pohľad zdalo. Domy sa vykrádajú od nepamäti a generácie zlodejov nadobudli veľmi šikovnú prax. Preto vám prinášame zopár tipov, ako zabezpečiť dom, keď idete na dlhšie preč.

zabezpečiť dom svetlom
Všetko dobre zamknúť je prvé opatrenie, ako zabezpečiť váš dom

Dobre si skontrolujte, či je všetko zamknuté. Nielen dvere, ale aj okná, vetračky, čokoľvek. Nespoliehajte sa iba na zámok, ale použite aj mechanické zábrany, aby sa mohli dvere či okná otvoriť. Najmä na chatách pozatvárajte a zaistite aj okenice.

pozor na vodu
Pozor na vodu

Keď idete preč, a to najmä v zime, dajte pozor na to, aby vaše systémy na rozvod vody či rôzne nádrže boli bezpečné. Fyzika základnej školy hovorí, že voda pri zmene skupenstva na ľad sa rozpína. Ak teda necháte vodu napríklad vo vašom systéme na závlahu trávnika, voda vám potrhá potrubie či hadice. Tiež nie je dobré nechávať ani vodu vo vedre. Ak voda v systéme ostáva, pripravte sa, že budete musieť zabezpečiť zdroj tepla.

Vykurovanie v prázdnom dome

Aj keď odchádzate z domu, vykurovanie nechajte zapnuté aspoň na minimálnu teplotu – temperujte. Vyhnete sa tak zamrznutiu trubiek a prílišnému zrážaniu sa vody na oknách či presklených dverách.

Hodnotné záležitosti uschovajte radšej mimo domu

Ak chcete odísť nadlho, je rozumné všetky skutočne hodnotné veci alebo to, k čomu máte emocionálnu väzbu, aby ste uschovali do trezoru alebo preniesli tam, kde budú bezpečné. Prázdny dom je totiž pre zlodejov také lákadlo ako čokoláda pre dieťa.

zabezpečiť dom svetlom
Svetlá na oklamanie zlodejov

Svetlá sú fajn, ak chcete navodiť dojem, že ste doma. Existujú špeciálne modré svietidlá, ktoré simulujú svetlo z obrazovky. Je tiež dobré mať časovač, ktorý vám v určitých intervaloch bude zapínať napríklad stolovú lampu. Kúpite to v každom väčšom supermarkete. Potom stačí naprogramovať – napríklad zapnúť svetlo v spálni vždy ráno a večer, svetlo v obývačke večer atď. Otestujte a o pár dní môžete odísť. Zlodeji budú presvedčení, že v dome stále niekto je.

Zabezpečte si pravidelných návštevníkov

Poproste susedu, nech vám na dom občas dozrie. Ak si dôverujete, dajte jej kľúče, nech vám aspoň sem tam vyvetrá a poleje kvety a tiež nech pozbiera poštu. Plná schránka je neklamný znak, že nik nie je doma. Tiež je vcelku úspešná stratégia nechávať na záhrade napríklad hrable či vyložený gril. Suseda ho môže po čase dať preč. Navodíte tak dojem, že v dome sa intenzívne žije – aj keď zrovna nikoho nevidieť.

Dobrý alarm je nevyhnutnosť

Dnes alarmy veľa nestoja a môžu vám dom parádne ochrániť. Taká siréna v alarme vrieska tak, že odradí aj toho najotrlejšieho zlodeja. Navyše už samotný alarm na fasáde je dostatočne odstrašujúci. Zlodej si vždy radšej vyberie cestu menšieho odporu. Dnešné alarmy vás budú tiež informovať prostredníctvom sms, či sa niekto do domu pokúšal dostať. Systémy sú rôzne drahé – od jednoduchého alarmu so zvukovou signalizáciou až po systémy s kamerou. Navyše alarm je často podmienka, aby vám dom poistili.

Nič váš dom stopercentne neochráni pred vlámaním. No čím viac sťažíte zlodejovi prácu, tým skôr si nechá zájsť chuť a radšej sa poobzerá po jednoduchšej a ľahšej koristi. A vy si tak ochránite váš domov. Verte, oplatí sa to.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať