Poslať na mail

Maľba betónovej podlahy napríklad v garáži, alebo v pivnici je veľmi dobrý spôsob, ako chrániť podlahu na mnoho rokov dopredu. Zároveň znižujete prašnosť v priestore a zjednodušujete možnosť umývania podláh. Celkový proces môže trvať až tri dni. Plánovanie a príprava je kľúčom k impozantne vyzerajúcej podlahe.

 

betonova-podlaha-nater

 

Orientačné náklady pri 25m2 plochy (garáž pre jedno auto): cca 200-250 €

 

Čo budete potrebovať:

  • vysávač
  • maliarske lepiace pásky
  • epoxidovú farbu
  • špeciálny tmel, prípadne sadru na opravu trhlín
  • maliarsky valček s predlžovacím nádstavcom
  • nádobu na nanášanie farby
  • brúsny papier
  • uzavretú obuv

 

Plánovanie

Predtým než čokoľvek začnete, uistite sa či bude počasie pre váš celý projekt priaznivé. Epoxid totiž počas aplikácie nemá rád vlhkosť, alebo daždivé počasie. Takisto, pokiaľ je v priestore nižšia teplota ako 6 °C, neodporúčame aplikáciu.

 

Zmerajte si potrebnú plochu na náter a podľa výrobku od daného výrobcu si spočítajte spotrebu. Rozhodnite sa či budete aplikovať jednu, alebo dve vrstvy. Orientačné spotreba je pri dvoch vrstvách 3-4 m2 na 1 kg epoxidovej farby. Výrobcov a dodávateľov je na Slovensku vcelku dosť a preto ich nebudeme menovať. Stačí dať do vyhľadávača epoxidová farba kúpiť….Najlepšie sú dvoj – zložkové farby a vzhľadom na to, že sa jedná o garáž zvoľte farbu, ktorá je určená do „vyššieho“ zaťaženia. Niektoré farby sa dajú dokonca tónovať na špecifickú farbu podlahy.

 

Príprava a čistenie

Skontrolujte stav vašej podlahy, konkrétne či nemá praskliny a výmole. Tie musia byť opravené pred začatím procesu nanášania. Ak vylejete vodu na podlahu a vytvára tzv. korálky, znamená to, že podlaha je mastná od ropných produktov. Takýto povrch musíte chemicky vyčistiť, pretože by sa epoxidová farba nechytila na takýto povrch. Maľované podlahy je možné prelakovať novým náterom len v prípade, že podlaha nebola sekaná, alebo brúsená.

 

Dôkladne zameťte a vysajte  celú plochu pred aplikáciou. Môžete použiť tlakovú vodnú pumpu aby ste vyčistili povrch podlahy. Ak nemáte tlakovú pumpu môžete použiť kefy a vodu so saponátom. Následne dôkladne vytrite s čistou vodou. Nechajte uschnúť a otestujte čistotu povrchu na niekoľkých sekciách lepiacou páskou tak, že ju jednoducho nalepíte na podlahu. Ak ju odlepíte a vidíte na páske veľa nečistôt a prachu, musíte pokračovať v čistení podlahy.

 

Brúsenie a oprava špár

Ak máte podlahu príliš hladkú je potrebné ju prebrúsiť s hrubším brúsnym papierom, pretože na takúto podlahu epoxid lepšie priľne. Povrch sa dá dokonca leptať. Za týmto účelom dodržte všetky bezpečnostné pravidlá a kontaktujte výrobcu pre správny postup. Takisto musíte odstrániť všetky predchádzajúce nátery a rozhodne tie časti, ktoré sa lúpu a odpadávajú. Trhliny a špáry opravte sadrou a zabrúste do roviny s okolitým povrchom. Po tejto príprave znovu musíte podlahu umyť a dôkladne vysušiť. Na povrchoch s predchádzajúcimi nátermi si po zamiešaní farby overte priľnavosť farby.

 

Náter

Nalepte maliarsku lepiacu pásku na styčné steny s podlahou a na všetky plochy, kde nechcete aby farba zatiekla. Teraz, keď je vaša podlaha je čistá a pripravená na lakovanie, otvorte obe nádoby, ktoré boli v súprave a začnite miešať farbu. Rozhodne postupujte podľa inštrukcií výrobcu na obale. Pomaly a postupne pridávajte tužidlo. Neustále miešajte, kým sa zložky úplne nepremiešajú. Prichystajte si vopred valček a náradie na natieranie. Budete mať totiž len 2 hodiny na prácu, pretože farba potom začne rýchlo tuhnúť.
V porovnaní s klasickými farbami, je epoxidová farba viskóznejšia a správa sa viac ako lepidlo. Najprv naneste vrstvu v jednom smere, potom prekryte ďalšou vrstvou kolmo na predchádzajúcu. Takto natrite celú plochu. Epoxid sa po nátere jemne „rozleje“ po povrchu a má v podstate samo nivelizačnú schopnosť. Tuhnutie trvá cca 24 hodín než môžete aplikovať druhú vrstvu. Pokiaľ nanášate farbu na úplne nový betónový povrch, musí byť tento najmenej jeden mesiac starý.

 

Ako náhle je podlaha hotová, nechodíme po nej minimálne po dobu 72 hodín avšak plná tvrdosť epoxidovej podlahy je až do 30 dní.

 

Epoxidová farba je skvelý ochranný náter pre vašu podlahu garáže a pri správnej aplikácii by mal by vydržať veľmi dlhú dobu. Čistenie a údržba takejto podlahy vám bude robiť radosť a to nehovoríme o jej vzhľade a celkovom dojme z priestoru.

 

Zdroj: doityourself.com

 

Mohlo by vás zaujímať: 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať