Poslať na mail

V minulosti sme písali o tom ako postupovať pri oprave betónu. Tentokrát sa ale zameriame na postup ako sa o takéto povrchy postarať tak aby bolo možné ich udržať v čo najlepšom stave. Pokiaľ tento krok nezanedbáte, v budúcnosti predídete ich poškodeniu a následným zložitejším a nákladnejším opravám. Pravidelné čistenie a zapečatenie betónovej príjazdovej cesty, chodníku či terasy je skvelý spôsob ako zlepšiť vzhľad a predĺžiť ich trvanlivosť. Celý proces pritom môžete vykonať v priebehu len niekoľkých hodín.
 
Čo budete potrebovať:

  • čistiaci prostriedok na betón
  • pečatiaci náter
  • maliarsky valček
  • teleskopická rukoväť
  • vanička na farbu
  • drôtená kefa
  • záhradná hadica
  • vysokotlakový čistič

 

Krok 1 – príprava betónu

Na začiatku prác betónovú plochu dôkladne očistite. Najprv použite záhradnú hadicu na odstránenie hrubých nečistôt. Následne aplikujte čistiaci prostriedok určený na betónové povrchy. Dobre funguje aj použitie roztoku obyčajného bielidla a vody, no niektoré špeciálne produkty sú navrhnuté tak aby odstránili aj olejové škvrny, čo môže byť potrebné najmä v prípade príjazdových ciest.
 

Krok 2 – použitie drôtenej kefy

Použite veľkú drôtenú kefu, ktorá v spojení s čistiacim prostriedkom dokáže účinne odstrániť všetky viditeľné nečistoty. Venujte obzvlášť veľkú pozornosť oblastiam, ktoré vykazujú nápadné znečistenie. Ak je to možné, použite kefu s predĺženou rukoväťou. Pomôže vám to znížiť čas aj úsilie potrebné na očistenie veľkých plôch.
 
udrzba-betonu-2
 

Krok 3 – opláchnite betón

Na odstránenie zvyšku nečistôt a čistiaceho prostriedku použite vysokotlakový čistič. Postupujte postupne po ploche a opäť sa zamerajte na najznečistenejšie oblasti. Pokiaľ nejaké škvrny stále pretrvávajú, opakujte krok 2 až kým sa ich úplne nezbavíte. Keď ste absolútne spokojní so vzhľadom betónu, nechajte ho dôkladne uschnúť. Počkajte aspoň 24 hodín, doba schnutia sa môže líšiť v závislosti od počasia.
 
udrzba-betonu-1
 

Krok 4 – použite pečatiaci náter

Vlejte pečatiaci náter do vaničky na farbu. Pripravte si maliarsky valček s teleskopickou rukoväťou, ktorým náter rovnomerne aplikujete na betónovú plochu. Používajte pomalé, jemné pohyby až pokým úplne nepokryjete betónovú plochu. Náter aplikujte v dvoch až troch tenkých vrstvách. Pokiaľ budú vrstvy príliš hrubé, môžu vzniknúť neatraktívne pôsobiace vzduchové bubliny ktoré tiež spôsobujú zníženie účinnosti náteru.
 
udrzba-betonu
 

Krok 5 – nechajte náter uchnúť

Schnutie náteru môže trvať jeden až dva dni. Doba opäť závisí najmä od počasia a vonkajšej teploty.
 
Hotovo! Po úplnom uschnutí môžete naďalej používať všetky takéto povrchy bez strachu z nepekného poškodenia.
 
Zdroj: doityourself.com
 
Mohlo by vás zaujímať: 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať