Poslať na mail

Stromy sú nevyhnutné pre život na zemi. Sú krásne, v lete prinášajú chládok, tvoria prirodzenú zábranu pred vetrom a deti z nich majú prírodné preliezačky. No vedia tiež spôsobiť mnoho vrások na čele. Keď máte krásne vyasfaltovaný chodník či parádnu dlažbu, korene stromu v blízkosti vám ju môže krásne zničiť. Príroda je silná a koreň pri povrchu dlažbu jednoducho vytlačí, popraská betón či rozbije asfalt. Bez problémov. Ako sa tomu vyhnúť? Inšpirujte sa tu.

korene a chodník

Strom by mal byť ďalej od chodníka či dlažby

Ak nechcete, aby vám korene zničili chodník či dlažby, začnite tak, že nebudete sadiť stromy blízko vašej dlažby. Vzdialenosť medzi kmeňom stromu a chodníkom by nemala byť menšia než 3 metre. Platí zásada, že korene sa môžu rozrásť do trojnásobnej vzdialenosti ako je priemer stromu. Navyše, problém korene nemusia spôsobiť iba chodníku či dlažbe, ale tiež potrubiam a iným stavebným štruktúram.

 

Správne polievanie tiež môže pomôcť

Ide o to, aby si strom vytvoril pokiaľ môžno hlboké korene a nebral vlahu len z povrchu. Preto je dobré raz do týždňa polievať strom do hĺbky- aj dve hodiny nechať tiecť vodu ku koreňom pri kmeni. Nepravidelné a hlboké zalievanie môžu pomôcť, aby rástli skôr korene do veľkej hĺbky. Nedá sa však spoliehať iba na túto radu, lebo veľmi závisí aj od druhu stromu.

bariéra proti koreňom

Vytvorte proti koreňom bariéru

Korene a chodník sa fakt nemajú radi. Ak chcete mať istotu, že korene neprerastú pod chodník či dlažbu,zvážte použitie protikoreňovej bariéry. Mali by ste vykopať kanál v hĺbke pol metra až meter a na šírku minimálne meter a pol, ak je to možné. Sem by ste mali aplikovať špeciálnu protikoreňovú bariéru, ktorú kúpite napríklad v záhradníckych potrebách. Táto zabráni, aby ju korene prerastali. Niektoré typy zabránia akémukoľvek prerastaniu koreňov, iné prepustia malé korienky, ale zabránia robustnému rastu. Hrubé korene budú rásť pod bariérou či okolo nej, ale ju by prerásť nemali. Ak toto však budete riešiť až keď je strom veľký, už vám to nepomôže. Skôr môžete poškodiť koreňový systém a strom ochorie či vyschne.

 

Korene a chodník, ktorý je fakt hrubý 🙂

Niekedy je riešenie jednoduché. Jednoducho urobíte tak hrubú dlažbu či chodník, že ju korene nepretlačia. Napríklad pri zámkovej dlažbe je moderné do podkladu aplikovať suchý betón. Pri dostatočnej hrúbke koreň nemá šancu. Bohužiaľ ani toto nie je stopercentná záruka. Spomeňte si len na dokumentárne filmy z džungle, kde korene dokážu rozrušiť aj veľké kamenné chrámy. Silná vrstva betónu však fungovať bude. Príroda je rozumná a ak bude cesta menšieho odporu, nebude so silným kusom betónu bojovať.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať