Poslať na mail

Táto jar je mimoriadne teplá a čoskoro sa prehupne do leta. No príroda a kutil domáci nikdy nespí, takže si vyhrňte rukávy, prinášame vám fajn tipy na letné práce okolo domu.

 

práce okolo domu: natieranie

Práce okolo domu začnite natieraním exteriéru

Tento tip sa vždy hodí. Nielen, že bude vyzerať váš dom ako zo škatuľky – a všetky susedy vám ho budú závidieť – ale tiež ochránite použité materiály tak, že vám vydržia dlhé roky. Dobrý tip – pri maľovaní si zaznamenajte presnú značku a číslo farby, ktoré použijete. Takto budete mať oveľa jednoduchšiu prácu, keď budete chcieť vo vašej jarnej natieracej práci pokračovať ďalší rok.

 

Poumývajte všetky okná vedúce do exteriéru

Je fajn poumývať okná. Každá gazdinka to robí často, najmä pri väčšich sviatkoch. No cez leto je ten pravý čas, aby ste okná poriadne poumývali aj zvonka. Poriadne ich vydrhnite – prispeje to spolu s natieraním tomu, že váš dom bude vyzerať ako zo škatuľky.

práce okolo domu: údržba

Poriadne vypracte všetky priestory okolo domu

Takže sa prejdite okolo domu a poupratujte všetok „bordel“, ktorý sa tam nachádza. Cez leto sa fajn robí vonku, takže si dobre prezrite strechu, odkvapy, mini domáce skládky na dvore, zábradlia. Čo treba, odvezte na zberný dvor, dobre poupratujte, vyčistite a ak je to potrebné, aj natrite. Pamätajte, že je jednoduchšie dnes očistiť ako zajtra demontovať a nahradiť za nové.

práce okolo domu: filtre

Vyčistite všetky filtre

Toto sa týka klimatizácii, riadeného vetrania a prieduchov do domu. Ak spustíte klimatizáciu bez vyčistenia filtra, do priestoru dostanete všetky spóry plesní a nečistoty, ktoré sa tam nazhromaždili nielen minulé leto, ale aj počas obdobia, keď klíma nefungovala. Vyberte teda filtre a budete prekvapení, koľko špiny sa tam nazhromaždilo.

 

Supertip: skontrolujte vašu práčku

Toto je ideálny čas, keď môžete dať pravidelnú údržbu aj vašej práčke. Používate ju veľmi často – a cez leto ešte častejšie, lebo veci sa rýchlejšie špinia. Takže pozrite všetky gumové tesnenia a vyčistite ich zmesou čistiaceho prostriedku a vody. Použite niečo na báze chlóru. A keď už budete rozbehnutí, potešte takouto opaterou aj vašu umývačku riadu.

 

Pozrite všetky chodníky a terasy

Leto je ideálny čas, aby ste poriadne vyčistili všetky chodníky a terasu. Ak nájdete nejaké praskliny, teraz je ten správny čas na opravu. Použite wapku a poriadne ich vystriekajte. Zbavte sa tiež všetkých prípadných rastlín, ktoré vyrastajú zo škár. Čím skôr sa ich zbavíte, tým lepšie, pretože rastliny dokážu rozrušiť aj najpevnejšie prostredia.

 

Poriadne vyčistite aj interiér

Často sa zabúda napríklad na obvodové a soklové lišty, na ktorých sa zvykne ukladať veľa prachu. Tiež skontrolujte všetky odtoky a prípadne ich prelejte nejakou vhodnou chémiou. Vyhnete sa tak nielen upchatému odtoku, ale tiež zbytočnému a hlavne nepríjemnému zápachu. Skontrolujte tiež všetky hadice, či už napojenie batérií v kuchyni, toalety, sifóny atď. Ak nájdete niekde netesnosť či prasklinu, opravte to. Vhodné je tiež vybehnúť do podkrovia a pod strechu a všetko skontrolovať. Spozorujete nielen zatekajúcu vodu, ale tiež výskyt škodcov. Pamätajte, že tieto práce sa najlepšie robia cez leto, keď môžete prípadne veci vyniesť na dvor a keď treba, všetko poriadne vyvetráte. Cez zimu sa vám to totiž nepodarí.

 

Toto sú fajn práce, ktoré môžete robiť kedykoľvek cez leto, nepotrebujú veľké prípravy, ale sú veľmi dôležité. Takže veľa zábavy. Čím skôr sa vám takéto miniprojektíky dostanú pod kožu a na program bežného dňa, tým lepšie. Váš dom sa vám odmení nízkymi nákladmi a perfektným stavom, ktorý vám budú všetci závidieť.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať