Poslať na mail

Je tu marec. Ani sa nenazdáte, a príde jar. Pripravte sa na to, že budete musieť vykonať niektoré jarné práce. Na tieto obzvlášť mnohí domáci majstri zabúdajú, a pritom sú tak dôležité. Inšpirujte sa a dobre sa na nevyhnutné jarné práce pripravte už teraz.

 

Jarné práce by mali začať odkvapmi

Na jar prídu dažde a topenie snehu. S tým nič neurobíte, to je súčasťou tejto časti roka. Váš dom však musí byť dobre pripravený, takže si dobre skontrolujte odkvapy a odvodnenie vášho domu. Skontrolujte, či náhodou kvôli sklonu terénu sa nebude voda zhromažďovať v základoch. Je dôležité, aby voda odtekala preč. Kedysi starí ľudia robili pred topiacim sa snehom „zrážky“. Možno túto múdrosť budete musieť oprášiť aj vy. Lebo ak sa raz voda dostane do základov, narobí vám peknú šarapatu.

jarné práce a hmyz

Pripravte sa na inváziu hmyzu

Na jar sa všetko liahne a keďže dom poskytuje stálu teplotu a nerušené prostredie, hmyz sa bude prirodzene sťahovať dovnútra. Preto sa postarajte, aby ste zapečatili všetky možné diery či praskliny, kade môže hmyz do vášho domu vniknúť. Montážna pena je váš dobrý kamarát. Tiež je dobrý tip zabezpečiť, aby sa vo vašom dome nezdržiavala vlhkosť. Tá priťahuje rôzne drevokazy. Takže si skontrolujte, či netečú kohútiky, rúry, či je dobre pripravené vetranie a podobne.

 

Zazimujte krb

Na jar sa poriadne oteplí a už nebudete potrebovať krb. Cez leto nemá zmysel v krbe kúriť, ani kvôli romantike. Preto krb dobre vyčistite a uzavrite ho. Nezabudnite na uzatvorenie komína. Bežne je to jednoduchá komínová klapka, no mnohí ju nechávajú otvorenú.

Detektory

Skontrolujte si detektory

Všetky domy by kvôli bezpečnosti mali byť vybavené detektormi dymu či oxidu uhoľnatého. Kedysi o tom samozrejme nebolo na Slovensku ani chyrovať, no moderné trendy vo výstavbe priniesli aj túto vymoženosť. Často sú to jednoduché detektory napájané batériou. Skontrolujte, či dobre fungujú a hlavne či nie sú batérie vybité. Náhoda je blbec a čo ak detektory nebudú fungovať práve vtedy, keď to budete najviac potrebovať?

 

Prezrite stromy, či nepredstavujú hrozbu

Po zime môžu byť stromy na vašom pozemku hrozbou pre rôzne elektrické vedenia. Môžu totiž mať nalomené konáre zničené mrazom. Keď sa otepľuje, zvyšuje sa tiež pravdepodobnosť búrok a bleskov. Radšej dajte pozor, či sú konáre stromu zdravé a prežijú aj silný vietor a búrku. Keď už narobia škodu, bude neskoro.

Strecha

Opravte strechu

Cez zimu strecha trpí. Sneh, neustála vlhkosť, mráz a s tým spojené rozpínanie vody v prasklinách, to všetko prináša streche poriadnu záťaž. Takže na jar strechu dobre prezrite a opravte. Pamätajte, že je lepšie vyriešiť problém v zárodku, než nechať to tak a potom riešiť skutočne vážne problémy. Ak si s tým neviete rady, zvážte zavolanie profesionála.

Vodovody

Skontrolujte vodovodné kohútiky v exteriéri

Medzi jarné práce rozhodne patrí a kontrola všetkých kohútikov, ktoré máte na záhrade či v exteriéri domu. Mohol ich poškodiť mráz či voda. Ak spozorujete problém, rýchlo to opravte.

 

Vždy, keď príde jar, je to také malé vydýchnutie po zime. Prežili ste nepohodu a výčiny počasia a zvládnete aj prípadné ochladenie, lebo predsa len je teplejšie než cez zimu. No ak sa vykašlete na tieto jarné práce, ďalšia zima vám to rozhodne zráta a vás smiech prejde. Preto nebuďte leniví a šup, šup, pustite sa do týchto jarných prác. Veľa zábavy, priatelia.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať