Poslať na mail

Máme tu Veľkú noc. Príroda sa prebúdza a faktom je, že sa nás nebude pýtať, čo má alebo nemá robiť. Ak zaspíte a neurobíte si poriadne svoju prácu na záhrade, príroda rozbujnie a budete mať problém to potom dobehnúť. Príroda je veľmi silná a preto na ňu musíte opatrne, a hlavne vtedy, keď je na to čas. Aké jarné práce teda na záhrade robiť, aby ste jar prežili bezproblémovo a v pohode?

jarné práce v záhrade
Jarné práce začínajú v garáži: vyčistite si pracovné nástroje

Než začnete s prácami vonku, vyčistite si a zorganizujte svoje pracovné nástroje. Na jednej strane sa uistíte, že je všetko funkčné a pri použití sa nerozpadne, na druhej zasa „nevysadíte“ zvyšky buriny a semien, ktoré ostali na nástrojoch z minulého roka. Takže všetko dobre očistite. Dobré je natrieť nástroje rastlinným či minerálnym olejom – zabránite tak hrdzaveniu. Dobre si pozrite napríklad kosačku či krovinorez, či sú všetky čepele či struny v poriadku. Čo chýba, nakúpte. Práce v záhrade majú svoj presný termín a keď ho prespíte, budete mať problém.

Všetko začína očistou

Prejdite sa po záhrade a pozrite sa, aké škody narobila zima. Ak uvidíte choré či mŕtve stromy alebo konáre, možno nepohrabané lístie či trávu a iné zvyšky po zime, všetko dobre upracte. To, čo je mŕtve, vám totiž môže na záhrade hniť a v hnilobe sa skrývajú rôzne choroby. Takže dobré pohrabanie vám ušetrí mnoho starostí neskôr.


Postarajte sa o trávnik

Keď máte všetko pohrabané, pozrite sa na svoj trávnik a zhodnoďte, aký veľký porast na ňom je. Možno to bude znieť bláznivo, ale ak je tráva príliš veľká, nastavte vašu kosačku na najvyšší výkon a skoste vršok. Tiež sa pozrite, kde ostali po zime holiny. Ak také nájdete, na holiny navozte čerstvú zem a opätovne trávu vysejte. Dobre prehrabte. Je fajn, ak potom tieto miesta zakryjete napríklad slamou, aby semená nevyzobali vtáky. Tiež dobre pohnojte, aby sa tráva rýchlo zakorenila.

K jarným prácam patrí aj dobrá prerezávka

Závisí, kde žijete a čo máte na pozemku vysadené. Určite prestrihajte ruže, maliny či ríbezle. Nielen, že vytvoríte také tvary, ako potrebujete, ale rastliny tiež zmocnejú a bude lepšia úroda. Ak treba niečo presadiť, jar je najlepšie obdobie.

jarné práce a mulčovanie
Mulčovanie je dobrý nápad

Je dobré mulčovať prostredie okolo koreňov rastlín. Mulčovanie, alebo tiež známe ako nastieľanie, je pokrývanie pôdy vhodným materiálom, ktorý vytvára ochrannú vrstvu. Na mulčovanie môžete použiť rôzny biologický odpad ako pokosenú trávu, seno, slamu, podrvenú kôru, drevenú štiepku a i. Ochránite tak korene, pri ktorých zadržíte vodu.

Zbavte sa buriny a škodcov

Zbaviť sa buriny je nevyhnutné, ak ste sa rozhodli na záhrade niečo pestovať. Ale aj keď iba udržiavate trávnik, je dôležité sa zbaviť neželaných rastlín. Na jar sú slabé, no počas roka zmocnejú a poriadne sa zakorenia. Potom bude zbaviť sa ich oveľa komplikovanejšie. Takisto je dôležité postriekať napadnuté rastliny či už fungicídmi alebo insekticídmi. Kým rastliny nezakvitnú, akékoľvek prípadné poškodenie bude menšie.

Pripraviť záhradu či pozemok na jar je možno tá najdôležitejšia robota, ktorú môžete spraviť. Ak sa na to totižto teraz „vyfláknete“, už to počas roka nedobehnete. Keď sa raz príroda „rozbehne“, už ju nič nezastaví. Príjemné jarné práce, priatelia.

 

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať