Poslať na mail

Každý domáci kutil niekedy stál pred problémom, že potrebuje vybetónovať určitú plochu. No nie každý má peniaze na domiešavač, respektíve nemá dostatok ľudí a robí to svojpomocne. Dobrou myšlienkou je nevyliať betón na celú plochu ale pracovať po častiach. Na takýto prístup vám stačí miešačka. Takto vytvorené sekcie však majú aj ďalšie výhody. Prečítajte si výhodách, ak ste sa rozhodli pre liatie betónu po častiach.

liatie betónu po častiach

Liatie betónu po častiach versus liatia na jedenkrát

Ucelená veľká betónová doska je pekná na pohľad. Tiež je to taká čistá práca. No aj liatie betónu po častiach má svoje výhody. Výhodou je napríklad, že sa vyhnete prasklinám. Veľká platňa totiž bude pracovať – resp. podložie pod ňou. Tiež počasie spraví svoje. Keď máte betónovú platňu vo viacerých častiach, oprava bude jednoduchšia. Tiež predĺžite životnosť takejto betónovej plochy. Ak chcete príklady, stačí sa prejsť po nejakom bratislavskom satelite (napr. Rovinka či Dunajská Lužná) a pozrieť si, ako sú riešené cesty vo výstavbách nových rodinných domov či radoviek. Tie veľké betónové plochy praskajú jedna báseň.

liatie betónu po častiach - praskliny

Jednoduchšie opravy

Keď sa vám jedna časť rozpraská, prinajhoršom ju rozbijete, odstránite a betón vylejete nanovo. To sa vám pri jednoliatej veľkej ploche nikdy nepodarí (resp. podarí, ale bude to stáť veľa financií a energie). Tiež je to jednoduchšie, ak sa niekedy budete potrebovať dostať pod betón.

Má to však aj svoje nevýhody

Naoko vyzerá, že liatie betónu po častiach do jednotlivých oddelených sekcií má iba výhody. Nie je to celkom pravda. Ak nebolo dobre upravené podložie, môžu sa jednotlivé sekcie navzájom vertikálne pohybovať, čo vytvorí problém, lebo plocha prestane byť rovná. Týmto často trpia príjazdové cesty k domom vo veľkých výstavbách rodinných domov. Pravdou však tiež je, že rovnaký problém je aj pod jednoliatou platňou, len to nevidíte. Keď je vnútorné pnutie priveľké, platňa praskne.

Liatie betónu po častiach využijú hlavne domáci kutilovia, ktorí si chcú riešiť projekt svojpomocne a po častiach. Tí sa nikam neponáhľajú a keď jedna sekcia vytvrdne, môžu vyliať ďalšiu. Ešte taká drobnosť. Pre lepšiu názornosť je tu video, ako sa dá takéto liatie betónu po častiach realizovať.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať