Poslať na mail

Pred výberom obkladov sme si preštudovali množstvo katalógov a navštívili množstvo obchodov ponúkajúcich sortiment s obkladmi a dlažbami. Trh s týmito produktmi je veľmi široký, a tak nám výber trval dlhšie, ako by sme predpokladali. Náklady na podlahy a obklady: 3 220 €

Čo na to majiteľ?

Obklad na mieru

Obklady na 1. NP sme si vyberali priamo v predajni, kde bol vybudovaný vzorový kúpeľňový kút. Vzorový návrh nám vyhovoval ako po vizuálnej stránke, tak po stránke rozloženia a veľkosti obkladačiek. Naša kúpeľňa je pomerne úzka, preto voľba padla na rozmerovo väčšie a pozdĺžne ukladané obklady. V predajni však graficky návrh nespracovávali, preto sme si museli výkaz na materiál spracovať sami podľa fotografií a skutočných rozmerov našej kúpeľne. Teoretické skúsenosti s informáciami z odbornej literatúry sme svojpomocnou prácou pretavili do konečného výsledku.


Pre obklady do kúpeľne na 2. NP nám v predajni, kde sme obklady kupovali, spracovali graficky návrh a podľa neho pripravili všetok materiál. Takto pripravené podklady podstatne zjednodušujú prácu, šetria finančné prostriedky na materiál a hneď od začiatku poskytujú predstavu, ako bude priestor po dokončení vyzerať.

 

Pod podlahou

Podlahy zatiaľ zrealizovane nie sú. Po skontrolovaní rovnosti podláh, vyrovnaní prípadných nerovností samonivelačným poterom a položení izolačnej podložky v hrúbke 3 mm budeme pokračovať podľa návodu na kladenie plávajúcej podlahy. Ako izoláciu podlahy využijeme penetračný náter, asfaltované pásy a izolačnú podložku pod plávajúcu podlahu s hrúbkou 3 mm. Keďže určité skúsenosti s kladením podlahy už máme, rozhodli sme sa pre svojpomocnú realizáciu aj v našom dome.

 

Pred začatím obkladania sme si skontrolovali rozloženie jednotlivých obkladačiek. Pri návrhoch a aj v počtoch sa predsa len občas stane chyba, a tak kontrola nezaškodí.

 

 

Okrem jednoduchého hladkého obkladu sme sa rozhodli skombinovať ho s literovým. Ušili sme si na seba riadnu búdu. Ale snáď ta prácnosť pri prispôsobovaní literového obkladu našej stene bude stáť za to.

 

Čo na to odborník?

Drevo s odborníkom a laminát sám

Každý, kto sa rozhodne pre plávajúce podlahy, stojí pred voľbou laminátová verzus drevená. Táto otázka sa zväčša veľmi rýchlo vyrieši, pretože cena drevenej podlahy je trikrát vyššia. Pri rozhodovaní pre niektorý konkrétny druh či materiál, ktorý položíte na podlahu, však musíte okrem cenových nákladov dôsledne zvážiť a premyslieť, ako chcete konkrétnu podlahu využívať, ako bude zaťažená, aké nároky budú na podlahu kladené. Pokúste sa zosumarizovať jednotlivé pre a proti. Položiť masívnu drevenú podlahu je práca, ktorá patrí do rúk odborníkovi, laminátovú podlahu bez odbornej pomoci ľahko zvládne každý zručnejší amatér.

Text: stavebník, Lukáš Šleboda
Foto: stavebník, thinkstock.cz
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať