Poslať na mail

Betón je veľmi trvácny a silný materiál. Je však porózny bez ohľadu na to, či je použitý na podlahu v garáži, na terase alebo na prístupovú cestu. Hoci existujú rôzne úpravy, aj tak bude betón veľmi dobre absorbovať rôzne škvrny a nechcené materiály. V tomto článku vám ukážeme, ako sa takýmto škvrnám vyhnúť či ako ich odstrániť. Odstraňovanie škvŕn z betónových plôch je totiž vážna téma, ktorá vás môže pekne potrápiť. A možno sa škvrny na betóne už nikdy úplne nezbavíte.

olejové škvrny na betóne

Ochrana betónových plôch

Betónová podlaha môže byť na ochranu pred škvrnami natretá rôznymi materiálmi. Pred nateraním musia byť všetky plochy poriadne očistené. No výber správnej farby je na vás. Je vhodné sa poradiť priamo v stavebninách či špecializovanom obchode. Každá farba má totiž svoj účel. Latexové farby vám budú reagovať s gumenými kolesami auta či bicykla. Alkydové farby obsahujú alkydové živice sú viac vodeodolné, no sú tiež o dosť klzkejšie, keď sú mokré. Ak máte problém s vlhkosťou presakujúcou cez betónovú podlahu, bude sa alkydová živica odlupovať.

 

Odstraňovanie škvŕn z betónových plôch

Na čistenie vám stačí roztok vody so sódou či fosforečnanom sodným. Ak potrebujete vyčistiť mastnú škvrnu, najprv je dôležité pohltiť čo najviac mastnoty, napríklad z olejovej škvrny. Posypte ju pieskom či pilinami, ktoré pohltia väčšinu oleja. Následne piliny či piesok zametiete a idete na to. Použijete kefu a ideálne wapku a dobre škvrnu vydrhnete. Následne škvrnu postriekajte saponátom a polejte vriacou vodou. Dobre drhnite. Môžete tiež použiť fosforečnan sodný, nechajte pôsobiť 15 – 30 minút a následne vydrhnite kefou a horúcou vodou. Nakoniec opláchnite čistou vodou. Pozor, ak náhodou odstraňujete škvrny od nafty, zabezpečte si dobre vetranie, lebo výpary sa môžu ľahko vznietiť. Na škvrny od hrdze sa odporúča zmes citrátu sodného s vodou a bentonitom – tiež ho nájdete pod názvom aztécka či valchárska hlinka. Urobíte pastu,natriete na škvrnu a necháte zaschnúť. Následne zoškrabete. Ak je potrebné, aplikujte viackrát.

škvrny od hrdze na betóne

Betónové podlahy sú fajn, no treba sa o ne skutočne dobre starať, lebo škvrny z nich dostanete iba veľmi ťažko. Je to porózny materiál, ktorý následne bude dlho odolávať akémukoľvek čisteniu. Ak sa jedná o interiér, odporúčame správny náter, ak o exteriér, možno sa budete s občasnými škvrnami zmieriť. Aj napriek tomuto hendikepu je však betón jedným z najtrvácnejších a najlepších materiálov, ktorý existuje.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať