Poslať na mail

Plot má chrániť súkromie a dokonale ladiť tak so stavbou, ako aj s jej okolím. A okrem toho musí aj čo-to vydržať.

Typ oplotenia si vyberajte podľa viacerých kritérií – mal by podčiarknuť vašu hlavnú stavbu, mal by dlhodobo ustáť premenlivosť počasia. Vybrať si ho môžete aj podľa náročnosti z hľadiska údržby, požadovaných funkcií a nezabudnite ani na svoje finančné možnosti. Drevo a bežný pozinkovaný kov chcú byť neustále v centre pozornosti a treba sa o nich starať, no existujú aj materiály takmer bezúdržbové a s dlhodobou životnosťou.

Drevené ploty

Na oplotenie ho možno použiť v rôznej podobe – ako guľatinu, fošne, dosky, latky či tyčky.


Jednoducho sa opracúva a v našich zemepisných šírkach je ho dostatok.

 


Je menej odolné proti poveternostným vplyvom a zemskej vlhkosti. Treba ho impregnovať a chrániť konštrukčnými opatreniami, prípadne inými materiálmi. Vyžaduje stálu údržbu.

Oceľové ploty

Na trhu sa nachádzajú dva typy – lacnejšie pletivo z pozinkovaných oceľových drôtov a drahšie, potiahnuté plastom.


Tento typ oplotenia vás finančne rozhodne nezničí.

 


Pri oceľových plotoch si lacnejší variant nevyberajte. Radšej si priplaťte za protikoróznu úpravu, ktorá ich životnosť predĺži.

Hliníkové ploty

Do pozornosti sa dostáva hliník. Vďaka svojim výhodám sa začal vyrábať vo viacerých typoch – plankový, kolíkový, kombinovaný a okenicový.


Hliníkové ploty vám nikdy nezhrdzavejú a vďaka kvalitnej povrchovej úprave už nebudete musieť svoj plot natierať. Ak si z uvedených typov vyberiete napríklad plankový, váš plot bude vyzerať ako drevený. Nedajte sa ale pomýliť jeho vzhľadom. Aj tento typ je vyrobený  bezúdržbového hliníku, a dokonca so zakrytými spojmi.


Za kvalitu a bezúdržbovosť si rozhodne priplatíte.

Ploty z WPC (Wood Polymer Composites)

Vyrobené sú zo zmesi polyetylénu s vysokou hustotou a drevných vláken v pomere 1 : 1.


Ploty z tohto materiálu sú výnimočne odolné proti nárazu a odieraniu a zároveň nevyžadujú nijakú špeciálnu údržbu ani čistenie. Vzhľadom drevo, ale s výhodami plastu.


V porovnaní s drevom sú dosky z WPC drahšie, treba však brať do úvahy, že táto investícia sa vám po rokoch niekoľkonásobne vráti.

Plastový plot

Nie je až takou novinkou. Na trhu sa vyskytuje niekoľko desiatok rokov, ale nepoužíva sa tak často ako ostatné typy plotov.


Nehnije, nekoroduje, neabsorbuje vlhkosť, je stálofarebný, preto nevyžaduje žiadnu údržbu. Odoláva nečistote a v prípade znečistenia stačí plot jednoducho umyť alebo ostriekať vodou.


Veľmi ľahko sa poškodí. Je ľahký a krehký, preto neslúži ako dobrá obrana pred vniknutím do objektu.

Betónový plot

Betónové oplotenie z prefabrikovaných dielov je odlievané z betónu a povrchovo upravené tehlou, kameňom alebo štiepaným kameňom a spevnené oceľovou výstužou. Môžu mať aj farebnú úpravu.


Medzi jeho výhody patrí dlhá životnosť, odolnosť proti poveternostným vplyvom, pevnosť a hluková bariéra, rôzne dizajnové možnosti a povrchové úpravy, bezúdržbovosť, ale aj cenová dostupnosť.


Občas príliš strohý vzhľad, ktorý bráni výhľadu na ulicu. V tomto prípade platí: … za pevnými a nepriehľadnými múrmi domu.

Murovaný plot

Na výber máte pálenú tehlu, debniace a murovacie tvárnice a okrasné plotové tvárnice.


Najmä pri okrasných plotových tvárniciach je to ich rôznorodá povrchová úprava – imitácia štiepaného kameňa, žula, imitácia prírodného kameňa a pod.


Spomenuté typy murovaných plotov si vyžadujú betónový základ.

Gabionový plot

Ako kameň na kameni. Gabióny či gabiónové koše pôsobia moderne a zároveň veľmi prirodzene.


Výhodou gabiónov je ich stabilita, technická variabilita, plytké zakladanie, prírodný vzhľad, recyklovateľnosť, vynikajúce tlmenie zvuku, časovo nenáročná a rýchla realizácia, suchá montáž, ktorá umožňuje realizovať ich výstavbu aj v zimnom období, nenarúšajú prírodný vodný režim a sú finančne dostupné. Novinkou pri samotných gabiónoch je, že ich možno dopĺňať suchomilnými rastlinami alebo ich nechať prerásť koreňovým systémom. Stávajú sa tak prirodzenou súčasťou terénu.


Nepriehľadnosť gabiónov, ktoré bránia tomu, aby sme videli na ulicu. Pre niekoho výhoda, pre iného nevýhoda.

Živý plot

Je určený ľuďom, ktorí sa radi obklopujú prírodou. Ak sa vám predchádzajúce materiály zdali príliš chladné, riešením pre vás je živý plot.


Ak si vyberiete živý plot z ihličnanov, prípadne iných vždyzelených drevín, nič tým nepokazíte. Hodí sa k moderným aj starším domom. Zelená plocha má schopnosť zachytávať prach, tlmiť hluk a vytvárať príjemnú mikroklímu. Z vybraných drevín možno vytvoriť živý plot až do výšky 6 m. Ten bude pôsobiť určite prirodzenejšie ako múrové oplotenie.


Čakacia lehota – funkciu plota začnú plniť, až keď vyrastú. A najmä, o živý plot sa treba pravidelne starať.

[betonix]Kombinujte! Ideálny je plot, ktorý je bezpečný a okrasný zároveň. Kombinované ploty sú trendy. Základom kombinovaných plotov je vždy podmurovka – z muriva, tehál, prírodného kameňa, gabiónov či z betónových tvaroviek, z ktorých sa stavajú aj stĺpiky. Podmurovku a stĺpiky možno vybetónovať z liateho betónu do debnenia a ten obložiť rôznymi typmi obkladov. Medzi stĺpiky sa potom vkladajú plotové výplne. Výber výplne už necháme na vás.[/betonix]


Už viete, kde kúpiť potrebný materiál? Poradíme Vám!

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať