Poslať na mail

Určite ste si všimli, že už po jednom roku až dvoch, drevená paluba vašej terasy akosi vybledla. Aby vaša terasa bola znovu nielen pekná, ale aby aj vydržala, je dôležité, aby ste sa o ňu pravidelne starali. Závisí od ochranných náterov, ako často. Pozrime si zopár jednoduchých krokov, ako na to…

 

starostlivost-drevena-terasa-5

 

Ekonomická náročnosť: ★

 

Realizačná náročnosť: ★

 

Aké náradie k tomu treba?

  • Pásová, vibračná brúska, alebo ručný násadec na brúsny papier
  • Metla a staré handry na utretie prachu
  • Štetce na natieranie
  • Rozprašovacia nádoba

 

Potrebný materiál:

  • Konzervačná emulzia (voliteľné)
  • Finálny ochranný náter
  • Ochranná fólia na krytie pred náterom a nástrekom

 

Potrebný čas:

Jeden až dva dni podľa rýchlosti schnutia terasy.

 

Príprava:

Príprava je v tomto prípade naozaj jednoduchá. Zaobstaranie náterov a náradia nezaberie veľa času a tak si len vyhliadnite 1-2 pekné dni na realizáciu. Je dobré, keď  sa práca realizuje počas dní, ktoré nie sú príliš horúce. Je ešte dobré sa poradiť s dodávateľom diela, aké konzervačné prípravky odporúča, pretože existujú rôzne druhy a kvality dreva a zároveň ešte aj ich mechanická a vzhľadová úprava (napríklad protišmyková vrúbkovaná úprava).

 

1. Príprava povrchu

Pokiaľ je povrch špinavý, je dôležité, aby sa s kefami a za mokra odstránili hrubé nečistoty. Rozhodne sa vám bude robiť ľahšie s násadcom, aby ste nemuseli kľačať na zemi. Ak je navyše podlaha mastná (napríklad z grilovania a stolovania) je nutné, aby sa v tejto fáze použil špeciálny čistič proti mastnote na drevené povrchy. Následne prebrúsime celú terasu brúsnym papierom ručne, alebo za pomoci pásovej, či vibračnej brúsky. Rotačné brúsky nedoporučujeme, pretože môžu zanechávať kruhové stopy po brúsení. Brúsime vždy pozdĺžne v smere dosiek podlahy.

 

starostlivost-drevena-terasa-1

 

2. Odstránenie pilín a prachu

Použitím čistej vody a záhradnej hadice docielite odstránenie všetkých jemných zvyškov z brúsenia. Je to veľmi dôležité, pretože čím je plocha čistejšia, tým lepšia je kvalita následného náteru. Pokiaľ používate tlakovú umývačku (wapka), držte ju podstatne ďalej od dreva, než ste zvyknutý, môže totiž zničiť jeho štruktúru. Preto ju veľmi neodporúčame. Pokiaľ máte problém s vodou, dajú sa použiť mokré handry a viackrát vytrieť podlahu čistou mokrou handrou.

 

starostlivost-drevena-terasa-2

 

3. Schnutie podlahy a voliteľná konzervácia

Nechajte terasu dokonale vyschnúť. Pokračujte v práci radšej až na druhý deň. Nie je nič horšie, ako náter na vlhký povrch! Po vyschnutí môžete (voliteľné) aplikovať konzervačný nástrek, ktorý dobre uzavrie všetky póry dreva. Na nástrek môžete použiť obyčajnú záhradný 5L rozprašovač, ktorý je dostupný vo všetkých hobby centrách. Necháme vyschnúť podľa inštrukcií výrobcu emulzie.

 

4. Finálna vrstva

Tu je dôležité, akú povrchovú úpravu chcete použiť. Pokiaľ chcete použiť čisto prírodné materiály, môžete použiť čistý konopný olej, alebo jeho roztok s terpentínom. Ten sa však zapracúva roztieraním pomocou mäkkej handričky. Je to veľmi ekologické riešenie, avšak náter je dobre opakovať každá rok. Ďalej existujú rôzne nátery, ktoré dobre odolávajú agresívnemu UV žiareniu a spoľahlivo chránia podlahu viac rokov. Sú však drahšie a už nemajú prírodný charakter. Najdrahšie nátery sú také, ktoré udržujú lesklý a vlhký vzhľad podlahy viac rokov. Rozhodnutie je na vás ako dokončíte vašu staro-novú terasu.

 

starostlivost-drevena-terasa-4

 

Zdroj: diyadvice.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať