Poslať na mail

V týchto letných dňoch sa všetci snažia maximálne využiť pekný čas na dovolenku. Ak sa chystáte niekde k babke na dedinu, urobte si radosť s jednoduchým projektom: hojdačka na strome. Deti vás za to budú zbožňovať, je to jednoduché a prinesie to do rodiny veľa zábavy. Niekedy sa dokonca dajú kúpiť predpripravené hojdačky, ktoré len zavesíte, no správny kutil sa k takému nezníži a hojdačku si vyrobí sám. Pre otcov profesionálov je tu pro tip – pri stavbe hojdačky na strome zapojte aj svoje deti. Samozrejme, existuje viacero variánt – tá najjednoduchšia je zavesiť na strom starú pneumatiku. No toto nie je pre vás – veď nechcete, aby vaše deti vyzerali, akoby ťahali nočné v Gumárňach Púchov. Vy si vyrobíte peknú drevenú hojdačku. Ešte jedno odporúčanie – hoci je hojdačka jednoduchá a relatívne bezpečná, malé deti by nemali byť na nej bez dozoru. Stať sa môže hocičo, takže radšej buďte nablízku, keď sa budú deti hojdať.

ako vyzerá hojdačka na strome
Hojdačka na strome: vybrať správny strom

Potrebujete skutočne pevný a vysoký strom, ktorý má hrubé vetvy. Ideálne, ak stojí ďalej od cesty a stavby. Vyberte si pokiaľ možno horizontálnu vetvu, na ktorú hojdačku zavesíte. Aby bola skutočne bezpečná, mala by mať v priemere aspoň 20 cm na mieste, kde chcete hojdačku zavesiť. Od kmeňa by mala byť hojdačka vzdialená aspoň 90 cm až meter. Vetva by mala byť vo výške maximálne tri a pol metra. Čím je vetva vyššie, tým sa dieťa dokáže vyššie rozhojdať, čo nie je dvakrát bezpečné.

Ako si urobiť sedačku

Potrebujete silné a pevné drevo, ktoré dobre odoláva vode. Ideálny je dub, ak však máte aj iné drevo, je to ok, akurát nevydrží tak dlho a treba ho skôr vymeniť. Na šírku by malo mať cca. 20 cm, dĺžku cca. 45-50 cm a hrúbku aspoň 5 cm. Dobre drevo obrúste a vyvŕtajte dve diery na hrúbku povrazu na oboch koncoch sedačky. Budú slúžiť na zavesenie sedačky.

hojdačka na strome je super projekt
Správny povraz je skutočne dôležitý

Potrebujete vybrať povraz,ktorý dobre odoláva vode a nerozpletá sa. Takže voľbou číslo jedna je nylonové lano dostatočnej hrúbky. Budete potrebovať pri výške vetvy 3 a pol metra cca. 9 metrové lano. Rozrežte ho v polovici. Na konci každej polovici urobte slučku, v ktorej sa bude lano kĺzať (ak keď kovboji chytajú do lasa – ak neviete, opýtajte sa detí). Použite rebrík, prípadne na jeden koniec lana priviažte závažie a prehoďte ho cez vetvu.. Voľný koniec prestrčte cez slučku a utiahnite. To isté urobte s druhou polovicou lana.

ako správne uchytiť lano na sedačku
Uchyťte sedačku a to poriadne

Prevlečte lano cez obe diery – viď obrázok a urobte uzol. Koniec lana a uzol môžete „osmahnúť“ horákom, aby sa uzol ešte viac utiahol. To isté urobte s druhou polovicou lana. Tu je treba trocha zručnosti dobre si to vymerať, aby bola sedačka v rovnováhe. Urobte zaťažkávaciu skúšku a skúste si na sedačku sadnúť vy. Ak to unesie dospelého človeka, unesie to naisto aj dieťa. A je to. Máte vlastnú zavesenú hojdačku. Projektík bol jednoduchý, za hodinku ste to mali hotové a ak vám pomáhal aj potomok, má zážitok na celé leto – veď normálne niečo s otcom vybudoval. A detská radosť je na nezaplatenie.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať