Poslať na mail

Graffiti je zlo dnešnej doby. Nielen, že to vyzerá škaredo, ale tiež reálne znižuje hodnotu vašej nehnuteľnosti. Pokiaľ sa jedná o bytový dom, vďaka škaredému graffiti sa môžu cítiť obyvatelia neisto a pociťovať nebezpečenstvo. Síce je graffiti považované za vandalizmus a je trestné, keď ho už raz na stene máte, musíte sa ho nejako zbaviť. Je fajn zapájať sa do akcií miestnej polície, ktoré napomáhajú prevencii tohto nežiaduceho javu v mieste vášho bydliska, no nestačí to. Ak nemáte na to, aby ste na odstránenie graffiti najali profesionálnu firmu, možno vám pomôžu naše tipy.

ako sa zbaviť graffiti
Tip 1: ako sa zbaviť graffiti

Sprejeri, alebo v komunite označovaní tiež ako writeri, väčšinou používajú pri tvorbe graffiti tekuté aeorsolové farby, ktoré je veľmi ťažké odstrániť. Na trhu existuje mnoho komerčných prípravkov, ktoré tvrdia, že vám pomôžu zbaviť sa graffiti, no keď sa pre nejaký rozhodnete, urobte najprv pokus. Samotný prípravok totiž môže zmeniť farbu podkladového povrchu či spôsobiť oxidáciu/korodovanie. Ak však funguje, použite prípravok podľa návodu. Je dobré použiť wapku, ktorá pridá k sile prípravku aj potrebný tlak. Bez predchádzajúceho pokusu to však nerobte, môžete si zničiť podkladový náter alebo inú úpravu.

Tip 2: vyskúšajte chemické rozpúšťadlo

Toto vám nebude fungovať na bežnej omietke, ale ak sa graffiti ocitne na plechovom plote, chemické rozpúšťadlo môže byť dobrá voľba. Použitie je jednoduché. Aplikujte trochu rozpúšťadla na handričku a skúste zotrieť nasprejované plochy. Keď takto posprejované časti rozpúšťadlom dostatočne “navlhčíte”, umyte plochu vodou, aby ste sa zbavili zvyškov rozpúšťadla a farby. Bohužiaľ rozpúšťadlo dokonale povrch nevyčistí, najmä ak je priestor porézny. Rátajte s tým, že budete musieť bránu či plot natrieť znovu.

zbaviť sa graffiti wapkou
Tip 3: ako sa zbaviť graffiti? Nanovo vymaľovať

Sprejové farby sú pôvodne navrhované tak, aby na povrch priľnuli a držali dlhé roky. Takže akokoľvek sa snažíte, často je jedinou cestou premaľovanie postihnutej plochy. Samozrejme, rozpúšťadlo, komerčné prípravky či bežná wapka vám môže dobre pomôcť. Často však ostane časť farby a vyzerá to škaredo. Takže siahnite po farbe a vymaľujte znovu. Ak sprejer použil krikľavé farby, často budete musieť použiť viac náterov. Je dobré sa poradiť v predajni farieb, nech vám odporučia farbu, ktorá je omývateľna. Verte, že aj oni majú s grafiťákmi bohaté skúsenosti.

Tip 4: prevencia je najdôležitejšia

Teraz nehovoríme o policajných manévroch v mieste vášho bydliska, ale o opatreniach, ktoré sprejerov odstrašia. Ideálne je nainštalovať kamerový systém. Aj najtvrdší sprejer si rozmyslí, či napadne váš dom, ak ho bude pri tom snímať kamera. Je dobré použiť aj nálepky v znení tento dom je chránený kamerovým systémom.

Graffiti je bohužiaľ nepríjemná súčasť dnešných dní, ktoré mnohým vlastníkom a správcom robia vrásky na čelách. Ak ste však čakali stopercentnú radu, sklameme vás. Každá farba je totižto trochu iná a čo funguje pri jednej nemusí fungovať pri inej. Navyše sprejer vám nezanechá štítok a názov farby, aby ste vedeli, ako sa jej najúčinnejšie zbaviť. Ostáva vám teda iba metóda pokus/omyl, prípadne premaľovať a dobrá prevencia. Nebojte, raz tých sprejerov chytia. Aspoň tomu môžete veriť 🙂

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať