Poslať na mail

Predtým, než sa pustíme do práce, je veľmi dôležité rozmyslieť si, ako chceme svoj interiér premeniť. Jeden z najdôležitejších výberov, je výber farby, ktorou chceme maľovať. Portál AkoStavat.com prináša  postup na maľovanie stien .

Steny môžeme vymaľovať aj na bielo, ale pokiaľ sa rozhodneme experimentovať, netreba zabúdať na správnu kombináciu farieb a ich odtieňov. Kedysi bolo moderné nechávať steny biele, ale tá doba je dávno preč. Súčasne trendy diktujú farby, takže do toho! Farbami totiž môžete, aspoň opticky zmenšiť, alebo zväčšiť priestor vašej izby, dokonca aj presvetlenie, nie príliš svetlej izby.

Studené farby, ako napríklad svetlo zelená, či modrá, dokážu priestor presvetliť a zväčšiť. Teplé farby, ako napríklad žltá, môžu doplniť chýbajúce slnečné svetlo. Ak sa rozhodnete izbu ladiť útulnejšie, odporúčam zvoliť teplé a tmavšie farebné odtiene.

Maliarske náradie

Ak sa už rozhodneme maľovať, najdôležitejšou vecou je maliarske náradie a veci, ktoré nám ochránia nábytok pred prípadnou stekajúcou farbou. V tomto prípade sa preto nezaobídeme bez krýcích maliarských fólií, papierovej maliarskej pásky, ktorá vie dobre poslúžiť nielen na úchyt maliarských fólií, ale aj na ohraničenie stropu, pred nežiaducou farbou. Ďalej nám nesmú chýbať aspoň dva valčeky, ku ním stieracia mriežka, ktorá poslúži na otrenie prebytočnej farby, teleskopická tyč na ľahšie sprístupnenie vyšších miest na maľovanie a malý, obratný štetec, ktorým vymaľujeme miesta hraničiace so stenou, na ktorú pôjde iná farba ale aj na maľovanie stien hrán a rohov.

malovanie steny 2

Postup pre maľovanie stien

1. Príprava na maľovanie

Ako prvý krok si zakryjeme maliarskou fóliou všetok nábytok a veci, ktoré chceme uchrániť pred farbou. Odporúčam kúpiť radšej väčšie množstvo, akoby malo byť niekde nechránené miesto. Nábytok je najlepšie presunúť mimo maľovanej miestnosti, alebo aspoň do stredu miestnosti. Taktiež netreba zabudnúť na podlahové lišty, okná a dvere, ktoré prekryjeme papierovou lepiacou páskou a tiež podlahu, ktorú aspoň z časti, pri krajoch, zakryjeme maliarskou fóliou.

Zabezpečiť treba aj zásuvky, prípadné vypnutie elektriny, pretože farba je tiež vodivá. Ušetríme si tak kopec času s neskorším čístením farby, ktorá síce pôjde dole, ale nemusí to byť bez poškodenia materiálu okolo zásuviek. To isté sa týka aj vypínačov. Stenu treba tiež dôkladne ošetriť, hlavne ak sa maľuje stena, ktorá bola predtým nejakým spôsobom používaná, pretože na nej môže byť prach alebo mastnota. Všetko treba odstrániť, prach zamiesť, pretože ani najlepšia farba sa nemusí dobre uchytiť a mastnoty čo najšetrnejšie oškrabať a trhliny alebo diery v stene vytmeliť.

malovanie steny

2.Samotné Maľovanie stien

Pokiaľ sa bude maľovať na vápennú omietku, alebo oškrabanú stenu, je dobré spraviť základný náter – penetračný, širokým štetcom. V ostatných prípadoch stačí spraviť základný náter zriedenou náterovou farbou.

Aby sme predišli nerovnomernému nanášaniu farby na steny, treba po ponorení valčeka do farby, aby niekoľkokrát prešiel po stieracej mriežke. Zabráni to prskaniu farby, stekaniu farby zo steny a farba sa bude ľahko a rovnomerne nanášať a ostane jej rovnako veľa na každej časti valčeka. Maliarské práce vždy začínajú od stropu.

Pokiaľ idete maľovať aj ten, natierajte ho v rovnobežných pruhoch od okna k dverám. Okraje maľujte malým štetcom, najprv nie celkom ku okraju a potom až za okraj, na papierovú pásku. Tá farbu neprepustí a na konci, pri jej odstránení, vám vytvorí krásne rovné hranice medzi stenami a stropom. Samozrejme, aj tú treba poctivo, rovno nalepiť.

Maľujte rýchlo, svižne, aby farba pred hlavným náterom nezaschla a mohla sa ešte “zmiešať” aj s tou podkladovou. Každú stenu totiž maľujeme minimálne dvakrát. Podobný postup uplatníme aj pri maľbe stien, kde každú, ktorú budeme maľovať inou farbou, poctivo oblepíme po okrajoch lepiacou páskou, ktorá zabráni zašpineniu druhej steny.

malovanie steny 5

Video návod

Nezabúdame po nátere túto pásku odlepiť, aby sme ďalšiu stenu mohli celú natrieť. Steny natierame valčekom a mierne cikcakovo, pôjde to viac menej prirodzene. Nevadí to, pretože farba sa potom vyrovná následnými zvislými ťahmi valčeka zhora nadol. Na časti, ktoré nedočiahneme, alebo sú príliš vysoko použijeme teleskopickú tyč. Uľahčí nám to robotu a ušetrí kríže. Vrch opatrne a hlavne pozorne vymaľujeme malým štetcom tak, aby nebolo poznať prechody z valčeka a štetca.

Dávame si pri tom pozor, aby sme nezamaľovali strop. Steny maľujeme minimálne dvakrát, podľa odporúčania. Ak sa prekrýva tmavšia farba svetlejšou, je možné, že bude treba premaľovávať tri a viac krát. Od toho závisí aj množstvo farby, ktoré kupujeme, preto je potrebné dopredu poriadne premyslieť a poradiť sa s odborníkom na interiérové farby, aké množstvo je pre nás vhodné. Radšej, aby ostala farba do zásoby, aj na neskoršie nehody alebo úpravy, akoby nám farba nevyšla a nemohli sme pokračovať v práci.

 

Potrebujete Poradiť od odborníkov ?

Pýtajte sa a my bezplatne odpovieme…

3. Ukončenie maľovania stien

Po dokončení maľovania je dôležité dôkladne opláchnuť všetko maliarske náradie a veci, ktoré prišli s farbou do styku. Odporúčam valčeky a štetce prípadne namočiť na pár hodín do vody. Pokiaľ na to zabudnete, farby sa budete zbavovať ťažšie. Pokiaľ idete farbu behom pár dní ešte používať, nalejte do nej trochu vody, zabránite tak vytvoreniu zaschnutých častí na povrchu.

V inom prípade hrozí vznik plesní, ale aj to závisí od uskladnenia farby a nádoby, v ktorej ju máme. Hlavné je zabezpečiť aby nebol ku farbe žiaden prísun vzduchu.

 

Mohlo by Vás zaujímať:

Maľovanie interiéru 1. krok – príprava

Ako opticky meniť veľkosť priestoru farbami stien?

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať