Poslať na mail

Finišujete so stavbou domu alebo rekonštrukciou? Pokiaľ sú už vnútorné omietky celkom hotové, prichádza čas na jeden z posledných krokov premeny interiéru – výber farieb, príprava povrchov a následné maľovanie steny. Ak sa chystáte pustiť sa do tohto procesu svojpomocne, určite oceníte zopár dobrých rád, ktoré vám pomôžu dostať sa do úspešného konca!

 

Výber farby

Existuje hneď niekoľko typov farieb, ktoré môžete využiť v interiéri. Výber toho správneho typu závisí od viacerých faktorov – povaha povrchu, ktorý plánujete maľovať, jeho vek, súčasný stav a typ predošlej použitej farby, ak nejaká použitá bola. S výberom vám najlepšie poradí priamo predajca. Latexová farba alebo farba na vodnej báze patrí medzi ten najobľúbenejší a najjednoduchšie použiteľný druh. Doba jej schnutia je pomerne krátka (asi štyri hodiny na dotyk) a tiež sa dá ľahko čistiť len s pomocou mydla a vody, čo mnohí určite ocenia. Dostupná je v širokej škále farieb a je len na vás akú si zvolíte podľa vašich preferencii a celkového charakteru interiéru.

 

Pre orientačný výpočet spotreby farby potrebnej na vymaľovanie vnútorných omietok berte do úvahy, že 1 kg farby postačí na pokrytie približne 10 m2 plochy steny. Myslite tiež na to, že väčšinou sú potrebné aspoň dve vrstvy náteru.

 

Začíname!

1. Presuňte všetok nábytok, ak je to možné, do vedľajšej miestnosti. Pokiaľ takúto možnosť nemáte, alebo sa chystáte maľovať viacero miestností naraz, presuňte nábytok vždy do stredu danej miestnosti a dôkladne pokryte ochrannou fóliou aby ste predišli zafarbeniu.

2. Uistite sa, že ste rovnako dôkladne pokryli fóliou celý povrch podlahy a následne ju upevnite samolepiacou maliarskou páskou. Nezabudnite na ochranu okien, dverí a radiátorov.

3. Pokiaľ je to potrebné, opravte použitím špeciálneho tmelu drobné praskliny a diery v omietkach, ktoré by mohli pod novým náterom presvítať.

vnutorne-omietky-malovanie-3

4. Ak prechádzate rekonštrukciou, je vhodné steny zbaviť všetkých nečistôt, fľakov a starých náterov, ktoré by mohli tiež nepekne presvítať. Použite škrabku a následne omyte steny použitím maliarskeho štetca horúcou vodou a kúskom mydla. Keď uschnú, ste skoro pripravený na maľovanie steny.

vnutorne-omietky-malovanie-4

5. Prípravu na maľovanie steny ukončite aplikáciou penetračného náteru valčekom alebo maliarskym štetcom. Ten slúži ako podklad pre vopred zvolenú farbu a zabezpečí jej lepšiu priľnavosť.

 

Ak ste pri príprave nič nezanedbali a venovali ste jej dostatočnú pozornosť, môžete očakávať, že vaše omietky získajú pekný a predovšetkým kvalitný náter. Nabudúce si priblížime postup nanášania farby, s ktorým to zvládnete ako profesionál.

 

Zdroj: doityourself.com

 

Mohlo by vás zaujímať: 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať