Poslať na mail

Keď hovoríme o farbách vhodných do interiéru, je veľmi ľahké zabudnúť na čiernu. Popri jednoduchej bielej, upokojujúcej modrej či veselej žltej prichádza moment, kedy môže zažiariť aj táto, pre interiéry často netypická farba. Existuje hneď niekoľko spôsobov ako začleniť čiernu aj do vašej domácnosti.  Trúfnete si?

Prvý spôsob ako oživiť miestnosť a dodať jej nápaditý kontrast, môžeme označiť ako jeden z najrýchlejších a najjednoduchších. Pre úplne nový vzhľad interiéru, s len minimálnym úsilím, stačí pridať trochu čiernej na rámy okien, dverí alebo na lišty. Zmena vynikne najmä pokiaľ je zvyšok miestnosti ladený do jemných, nevýrazných farieb.

cierne-ramy

Ďalšia možnosť ako vniesť čiernu do typických farebných schém je cez nábytok a doplnky. Tu je však dôležité kontrolovať rozsah jej využitia. Pokiaľ si zvolíme čiernu za primárny farebný akcent, napríklad v obývacej miestnosti, pohovka, koberec a záclony  tejto farby budú úplne stačiť. Naopak, ak dávate prednosť len malému rozptýleniu, inak svetlého interiéru, zakomponujte ju v podobe stolovej lampy, vázy alebo rámov obrazov.

Ak vás čierna natoľko očarila, a chcete, aby v interiéri naozaj vynikla, skúste čierne steny. Podobne ako pri doplnkoch, aj tu treba poznať mieru. Pri použití na celej ploche steny sa určite uistite, že strop zostane biely, a aj zvyšné steny sa budú niesť v svetlých tónoch. Tak miestnosť farebne vyvážite a predídete nepríjemným pocitom stiesnenosti. Pokiaľ sa vám to zdá priveľa, ale zároveň chcete docieliť odvážny a výrazný čierny akcent, môžete vyskúšať namaľovať len časť steny, alebo využiť napríklad masívnu čiernu skriňu.

cierna-stena

Hoci čierna najlepšie vynikne v kombinácii s bledými farbami, ako sú biela a jemne krémová, nemusíte z interiéru úplne vyčleniť ostatné farby. Jemné akcenty zlatej a medenej dodajú čiernej punc luxusu. Jemná ružová, prípadne odtiene modrej a žltej v rozumnej miere, zase miestnosť oživia a rozveselia. Nech si však zvolíte akýkoľvek zo spomenutých spôsobov, s čiernou rozhodne trafíte do čierneho!

cierna-interier-3

Zdroj: purehome.com/blog/

Mohlo by Vás zaujímať :

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať