Poslať na mail

Rekonštrukcia domu či bytu môže na niekoľko týždňov až mesiacov zásadne ovplyvniť život vás aj vašej rodiny. Ak sa chcete vyhnúť sklamaniam, stresom z nepríjemných prekvapení a zabezpečiť tak hladký priebeh celej rekonštrukcie, skôr než začnete, prečítajte si zopár základných tipov, ktoré vám celý proces zásadne uľahčia.

 

1. Určite si rozpočet

Základom každej rekonštrukcie domu je správne stanovenie rozpočtu. Pokiaľ si podobnou rekonštrukciou prechádzate po prvýkrát obráťte sa na skúsenejších členov rodiny, priateľov či známych. Porovnávajte ceny, prejdite obchody, poraďte sa s odborníkmi. Hoci vám takýto zber informácii pravdepodobne zaberie viac času, výsledok môže výrazne znížiť celkovú cenu rekonštrukcie. Uistite sa, že do rozpočtu zahrniete rezervu vo výške asi 20% z celkovej sumy. Budete tak pripravený na prípadné neočakávané zásahy do rozpočtu.

 

2. Nájdite si správneho dodávateľa a realizátora

Úsilie vložené do správneho výberu vášho dodávateľarealizátora vás ochráni pred nepríjemnými prekvapeniami počas realizácie. Vyhnete sa tak napríklad amatérsky vykonanej práci či nedodaniu materiálu. Dajte na osobné odporúčania ľudí z vášho okolia, prípadne na recenzie z internetu. Pred podpisom akejkoľvek zmluvy  si buďte stopercentne istý s kým ju uzatvárate – vyhnete sa sklamaniam.

 

3. Buďte realisti

Snívaním sa každá dobrá rekonštrukcia začína. Výška rozpočtu vás ale zo sna môže veľmi rýchlo prebrať. Preto, čo sa týka rozpočtu, buďte realisti. Ak ste však absolútne oddaní svojmu snu, no nemôžete si ho dovoliť zrealizovať v celom rozsahu, zvážte rekonštrukciu rozdelenú na etapy.

 

4. Urobte si prieskum

Rozprávajte sa s priateľmi, s rodinou, s odborníkmi, listujte časopismi o bývaní, prejdite obchody, hľadajte na internete – vytvorte si jasnú predstavu o tom, čo vás čaká. Ak chcete pre seba a svoju rodinu vytvoriť skutočne krásne bývanie, kde sa budete cítiť príjemne, buďte si istí tým čo chcete a čo presne od rekonštrukcie očakávate, a to ešte pred tým ako s ňou vôbec začnete. Ak máte problémy s vytvorením konkrétnej predstavy, oslovte skúsených dizajnérov.

 

5. Zamerajte sa na detaily

Vytvorte si prehľadný zoznam vecí, ktoré vás počas celej rekonštrukcie čakajú a buďte konkrétny! Na základe neho potom ľahko získate detailný prehľad o tom, či rekonštrukcia napreduje podľa vašich predstáv.

 

6. Nechajte si poradiť

Potom ako ste všetky náležitosti týkajúce sa rekonštrukcie prebrali s odborníkom, zamerajte sa ešte raz na rodinu, blízkych priateľov a buďte čo najdôkladnejší. Projektant či zhotoviteľ vás ľahko presvedčí, že si namiesto veľkej vane vystačíte s obyčajným sprchovacím kútom. Len vaši najbližší vám však opäť pripomenú ako milujete príjemný kúpeľ!

 

7. Nemajte výčitky

Pokiaľ postupujete podľa bodov 1-6, je vysoko pravdepodobné, že s konečným výsledkom budete naozaj spokojní, a teda, nebudete mať žiadne výčitky.

 

8. Myslite na budúcnosť

Aktuálne trendy využite pri dekorovaní, nie pri samotnej rekonštrukcii. Pravidlom zostáva – kvalitná práca v klasickom štýle. V prípade rekonštrukcie a zásadných zmien nebuďte otrokmi módy a zamyslite sa, ako bude vaše bývanie vyzerať o desať, dvadsať rokov.

 

9. Kontrolujte

Buďte pri všetkých zásadných rozhodnutiach a zmenách. Pokiaľ sa absolútne spoľahnete na zhotoviteľa, bez pravidelnej kontroly, prípadné chyby či nedostatky sa už nemusia dať ľahko odstrániť a už vôbec nie v rámci rozpočtu. Preto sa ubezpečujte, že všetko ide podľa vášho plánu.

 

10. Bavte sa

Hoci rekonštrukcia domu zásadne zasiahne do vášho života, obetujete jej veľa času aj nervov, na konci vás čaká vytúžené bývanie. Sledujte ako sa priestor postupne transformuje na splnený sen a nezabúdajte sa baviť!

Zdroj: styleathome.com 

Mohlo by vás zaujímať: 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať