Poslať na mail

Nikto sa nevyhne tomu, že občas musí byť dlhšie mimo domu. Či už vás vylákajú preč prázdniny alebo sú to pracovné povinnosti, z času načas musíte svoj dom „nechať napospas“. Ako zabezpečiť dom tak, aby ste sa o svoje obydlie nemuseli báť? Prinášame vám zopár tipov.

ako zabezpečiť dom

Dobré zámky sú základ ako zabezpečiť dom

Uistite sa, že všetko je dobre zamknuté a to nielen dvere alebo okná. Ak máte okenice, zaistite aj tie. Majte na pamäti, že síce každý zámok sa dá otvoriť – a zlodeji sú v tomu mimoriadne skúsení – ale čím je to prácnejšie, tým skôr si potencionálny vlamač vyberie skôr suseda ako vás.

zabezpečiť dom - voda

Voda je pre život nevyhnutná, ale vie narobiť veľké škody

Aj pomaly kvapkajúca voda, pokiaľ kvapká vytrvale, vie naplniť aj obrovské vedro. Uistite sa preto, že hlavný uzáver vody je pred odchodom vypnutý. Ak odchádzate cez zimu, nie je odveci vypustiť celý systém, aby vám nezamrzli rúrky. Toto je nevyhnutnosť napríklad pri závlahe, ktorú treba zazimovať. Ak sa nedá odstaviť zo systému voda, musíte aspoň temperovať, aby rúrky nezamrzli a nepotrhal ich mráz.

Teplo je dôležité nielen pre život

Keď aj viete, že sa nebudete zdržiavať v dome dlhší čas, je dôležité, aby v ňom bolo aspoň tak teplo, aby nezamrzla voda v rúrkach. Tiež takéto teplo zabráni tomu, aby sa vo veľkom kondenzovala voda na oknách a dverách. Pokiaľ bývate v paneláku, tento problém nemáte, lebo aj keď vypnete radiátory, okolité byty sa o určité teplo postarajú. V dome je však temperovať nevyhnutné.

Cennosti v prázdnom dome nenechávajte

Ak chcete ísť na dlhšie preč a máte v dome niečo cenné, s čím by ste sa iba veľmi ťažko lúčili, radšej takéto cennosti uschovajte u rodiny či dobrého priateľa. Nikdy neviete, či zlodej predsa len neprelomí všetky bezpečnostné opatrenia, ktoré nachystáte. Takže radšej cennosti dajte preč a máte istotu, že ich neodnesie.

zabezpečiť dom - svetlá

Svetlo by nemalo byť vždy zhasnuté

Nemyslite si, že váš dom nikto nepozoruje. Zlodeji sa môžu potulovať v okolí. Ak je vo vašom dome permanentne zhasnuté, je to pre zlodeja jasný signál, že nikto nie je doma. Je preto fajn kúpiť v obchode časovač do zásuvky a pripojiť zdroj svetla, ktorý sa rozsvieti počas určeného času. Tiež je fajn, ak máte pohybové senzory pred domom, pretože nič zlodeja nevystraší viac, než to, že sa zrazu rozsvieti svetlo, keď chce do domu vniknúť.

Váš dom by mal niekto občas navštíviť

Dajte preto rodine či blízkemu známemu kľúče, ktorý bude do domu z času načas chodiť. Poleje kvety, vyvetrá, ale hlavne vyberie schránku – plná schránka je totiž pre zlodeja fajn signál, že nikto nie je doma.

zabezpečiť dom - záhradný nábytok

Záhradný nábytok

Niekedy sa zlodej nevie dostať do domu, ale aj tak môže z dvora ukradnúť mnoho cenného. Preto, ak máte napríklad drahý záhradný nábytok – napr. z teakového dreva – radšej ho schovajte napríklad do garáže. Tiež nenechávajte na dvore rebríky – zlodeji ich môžu ľahko použiť. Tiež zabudnite na fóriky tipy „schovám kľúč pod rohožku či pod črepník“. Aj zlodeji chodia na youtube 🙂

Alarm – najlepší spôsob, ako zabezpečiť dom

Alarm je super riešenie, ktoré dom spoľahlivo zabezpečí. Dnešné alarmy vám vedia tiež poslať sms, keby bol priestor narušený, takže hneď viete, že sa niečo deje. Keď idete preč, je fajn napojiť váš alarm na systém policajnej ochrany. Takto máte istotu, že ak dôjde k narušeniu, policajná hliadka príde a veci preverí. Na trhu je nepreberné množstvo systémov. Tie lepšie vedia smskovať, poslať záber z bezpečnostnej kamery, privolať políciu atď. Stojí to zato, ak chcete zabezpečiť dom poriadne.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať