Poslať na mail

Pri výbere plota máte množstvo možností. V tomto článku sa však bližšie informujeme o výhodách betónových plotov. Prečo áno a aké máte vlastne možnosti pri práci s betónom ako s konštrukčným prvkom.

Betónové ploty patria k najtradičnejšiemu pevnému oploteniu. Väčšina ľudí si však predstaví klasický múr, ktorý je považovaný ako betónový plot. Betónové ploty sú už však oveľa zaujímavejšie. Nakoľko na trhu sú dostupné rôzne formy betónových tvárnic a pod., možností ako si oplotiť dom, či záhradu je oveľa viac.

Väčšina ľudí, ktorí sa rozhodnú pre betónový plot, tak predpokladajú, že to je skutočne dlhoročná investícia. Z toho dôvodu je dôležité dbať na kvalitu používaných materiálov, pretože práve tie zaručia návratnosť tejto investície potvrdenú rokmi.

Aktuálne sa betónové ploty už vyrábajú vysoko automatizovaným procesom, kedy celú výrobu riadi počítač a teda jednotlivé prísady sú v presnom pomere a teda samotný výrobok zaručuje stabilne vysokú pevnosť.

betonovy plot

Betónové Ploty Video Návod

Prečo betónový plot?

  • PEVNOSŤ

Betónové ploty majú veľkú výhodu, v porovnaní s ostatnými typmi oplotení sú veľmi pevné. Pri betónových plotoch sa používa viac betónovej výstuže, cementu aj štrku.

  • ŽIVOTNOSŤ

Ploty z betónu majú najdlhšiu životnosť. A aj z toho dôvodu je ich cena v porovnaní s inými riešeniami mierne vyššia.

  • POMER CENA/KVALITA

Vzhľadom na dlhú životnosť betónových plotov a ich kvalitu je cena veľmi dostupná. Takže aj tento aspekt môže byť pri výbere plota rozhodujúci.

  • ŠIROKÉ SPEKTRUM MOŽNOSTÍ

 

Aký je to kvalitný plot?

Vyberáte si betónový plot, no aj tu je viac možností. Ako sa teda rozhodnúť, ktorý je ten správny a či je kvalitný? Urobte si obhliadku trhu a sledujte výrobky, ktoré daná firma ponúka. Skúste okrem portfólia a katalógov vidieť produkty aj naživo. Kvalitné betónové ploty by nemali byť na dotyk drsné, nemali by mať nerovnú štruktúru (krivé) a určite by nemali byť popraskané. To znamená bez bublín a povrchová časť plotu by mala byť hladká.

Ďalší dôležitý aspekt tvorí hrúbka stĺpikov a betónových dosiek. Platí pravidlo, čím hrubší stĺpik, tým pevnejší celý betónový plot. Každý z betónových stĺpikov by mal byť upravený na odtok vody, to znamená aj vrchná časť stĺpika musí byť prispôsobená. Čiže nemá byť rovná.

Ak aj betónový plot spĺňa tieto požiadavky, dávajte si pozor na finálnu realizáciu – montáž. Nekvalitnou montážou môže byť funkcia plotu znehodnotená.

betonovy plot 2

Aké typy môžu byť?

  • Bariérové betónové ploty
  • Bariérové betónové oplotenie obojstranne upravené
  • Betónové tvárnice, …

Samozrejme výber plota závisí od Vašich požiadaviek a možností. Ak máte nerovný povrch Vašej záhrady, bude inštalácia betónových kusov zložitejšia, ako na rovnom povrchu. Taktiež zvážte, či sa Vám betónový plot vizuálne hodí k zvyšnému interiéru domu.

Pri rozhodovaní o kúpe si ešte u Vášho predajcu skontrolujte, či má certifikát o materiáloch, ktoré používa. Je to záruka kvality a spoľahlivosti.

Mohlo by Vás zaujímať:

Ploty – ako na to?

Ako stavať betónové ploty a múriky?

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať