Poslať na mail

Technika odtláčaného betónu na jeho povrchu spočíva v používaní rôznych odtlačkových šablón, vďaka ktorým sa do betónovej zmesi odtlačia unikátne vzory a estetické reliéfy. Použitie farieb a patín výrazne zvýši vzhľad vašich chodníkov, príjazdových plôch, okolia bazénov, alebo dokonca aj interiéru.

 

odtlacany-beton-1

 

Odtláčaný betón sa začal realizovať od polovice 60 rokoch najmä vo Francúzsku a neskôr aj v USA. Dôvodom boli najmä zvyšujúce sa estetické nároky na účelové plochy, či už v súkromí, alebo na verejných priestranstvách. Takáto úprava spraví zo sivej betónovej plochy dokonalé umelecké dielo. Najčastejšie sa robia rôzne textúry položených kameňov a tehál. Ale nájdeme medzi nimi mnoho zaujimavých reliéfových dizajnov. Tým najpádnejším dôvodom však bola cena realizácie oproti použitiu drahých materiálov (kameňa), kde môžu úspory dosiahnuť úroveň až 50%.

 

Výhodou je aj potreba nízkej starostlivosti o takýto povrch. Takýto „kameň“ si nesadne po čase a povrch bude vždy rovný A tým, že tam nie sú žiadne špáry a spoje, je takýto povrch rezistentný proti prerastaniu tráv a rastlín.
 
odtlacany-beton-3

 

Môžem si to spraviť sám?

Myslíme si, že to nie je dobrý nápad, pretože na takúto realizáciu potrebujete jednak veľa skúseností a jednak potrebujete šablóny, ktoré sa často robia zo silikónových, alebo polyuretánových materiálov a tie sa na jedno použitie neoplatí dať vyrobiť. Preto v tomto prípade je dôležité prenechať to skutočne odborníkovi, ktorý má už niečo za sebou. Preverte si avšak jeho referencie a ukážky jeho predchádzajúcej práce.

 

odtlacany-beton-2

 

Ešte zopár dôvodov, prečo to zveriť odborníkovi:

 

  • Ak ste predtým nebetónovali žiaden chodník, je totiž dôležité, aby podkladové vrstvy a celá konštrukcia debnenia a armovania bola perfektná
  • Betón tuhne relatívne rýchlo a nebude čakať, kým k nemu prídete so šablónou
  • Chyba v betóne je permanentná
  • Je to fyzicky náročná práca

 

Ako to prebieha?

Príprava, ako vždy je najdôležitejšia. Podklad a výstuže sa realizujú, ako pri klasickej betonáži, avšak po dokonalom uhladení plochy betónu sa doň vtláčajú predom pripravené šablóny. Na záver sa ešte používajú špeciálne farby na zvýraznenie efektu. Niekedy sa farby sa dávajú aj priamo do zmesi betónu.

 

Na odtláčanie musí byť betón v správnej konzistencii. Nesmie byť už vodový, ale ani začať príliš tvrdnúť. Proste odborník vie kedy začať. Na odtláčanie sa používajú šablóny do 60 x 60 cm, ktoré sa naimpregnujú sprejom, ktorý zamedzuje prilepeniu betónu na formu. Takto sa postupne odtláča jedno miesto za druhým s tým, že nadpája okraje už k predošlému odtlačku na ploche. Preto súvislejšie plochy takisto nie sú problém.

 

Tiež je možné už na existujúcu betónovú plochu urobiť túto aplikáciu, ale musíte rátať s tým, že sa plocha zdvihne o 3-5 cm. Preto sa v takomto prípade presvedčte, či vám zdvihnutie plochy nebude niekde prekážať (napríklad pri zatváraní dverí). Je extrémne dôležité, aby nadpojenie novej plochy na starú urobil niekto, kto to vie.

 

odtlacany-beton-4

 

Nevýhody

Ako každá vec na svete, aj odtláčaný betón má svoje nevýhody. Medzi prvými je, že v prípade nekvalitných materiálov, môžu po dlhšom čase zájsť farby a patiny. Toto však neplatí pre farebný betón, ktorý má pigment priamo v zmesi betónu.

 

Ak nie je dobre spravený podklad a betonáž, môže dôjsť k prasknutiu betónovej plochy.

 

Príliš hlboké odtlačky spôsobujú jednak sťažený pohyb po takejto ploche a zachytáva sa v nich príliš vody, ktorá môže zamŕzať a môže poškodiť povrchové úpravy a patiny.

 

Nájsť dobrého dodávateľa so zárukou dobre odvedenej práce môže byť problém.
 
Foto: tablemountaincreativeconcrete.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať