Poslať na mail

Garáž rodinného domu je miestom, kde musí byť podlaha schopná dokonale odolávať vonkajším vplyvom – výskytu vody stekajúcej z vozidla, škvŕn od oleja či paliva, stôp po kolesách a ďalších. Pri výbere podlahovej krytiny preto vždy myslite na to, aby spĺňala všetky požiadavky na odolnosť, údržbu a funkčnosť. Predstavíme vám hneď niekoľko možností.

 

Náter betónovej garážovej podlahy

Jednou z možností je aplikácia náteru na betónový povrch. Nátery, či už ide o rôzne podlahové farby, epoxidové farby alebo prostriedky na uzavretie pórov betónu, chránia proti škvrnám, chemikáliám aj proti prenikaniu vlhkosti. Najčastejšie sa využívajú epoxidové náterové systémy, ktoré dokážu podlahu ochrániť hneď pred niekoľkými vonkajšími vplyvmi. Výhodou je, že nátery na báze epoxidu vytvárajú lesklý povrch a jednotný vzhľad podlahy.

 

Aplikáciu je možné zvládnuť aj svojpomocne no je nevyhnutné dodržať predpísanú skladbu. Než začnete so samotným náterom dbajte na to, aby mal podklad v podobe betónového povrchu dostatočnú pevnosť, kvalitu, a teda aby bol zbavený všetkých nerovností, poškodení a znečistení. O starostlivosti a oprave poškodených betónových povrchov sa dočítate tu.  Pokračujte penetračným náterom, ktorý poslúži na dokonalú prípravu betónového podkladu. Jeho úlohou je spevniť podklad, zjednotiť nasiakavosť a zabezpečiť lepšiu priľnavosť finálneho náteru.  Posledným krokom je aplikácia finálneho náteru, ten sa zvyčajne nanáša v niekoľkých vrstvách.

 

podlaha-garaz-3

 

Keramická dlažba

Keramická dlažba je dostatočne silná, odolná a jej životnosť je dosť dlhá. Navyše ponúka rozsiahlu variabilitu, čo sa týka  farieb, štýlov a veľkostí a teda spĺňa aj estetickú funkciu. Je známa pre svoju hygienickosť, ľahkú údržbu a vysokú odolnosť. Dlažba je odolná voči škvrnám, ľahko sa čistí, a tiež sa jednoducho vymieňa, pokiaľ dôjde k jej poškodeniu (návod ako na to nájdete tu), hoci nedokonalosti na nej spozorujete len ťažko. Nevýhodu ale predstavujú škáry, ktoré môžu priťahovať škvrny. Tie sa len veľmi ťažko čistia. Tento druh podlahovej krytiny navyše absorbuje vlhkosť, a teda sa na nej môže vytvárať pleseň.

 

podlaha-garaz-5

 

Špeciálne gumové a vinylové rohože

Asi najväčšími výhodami použitia rohoží v garáži je ich veľmi jednoduché použitie a pomerne nízka cena. Zrolovanú rohož presných rozmerov len rozprestriete v garáži a máte hotovo! Na druhej strane ich životnosť je pomerne nízka, keďže sa zvyknú deformovať vplyvom väčšej záťaže.

 

podlaha-garaz-6

 

PVC dlažba

Použitie PVC dlaždíc v priestoroch garáže má hneď niekoľko výhod. Takéto dlaždice sú vysoko odolné voči zaťaženiu, mimoriadne ľahko sa inštalujú a vyrábajú sa vo viacerých farebných prevedeniach. Ich povrch je štruktúrovaný, čo zabezpečuje ich protišmykovosť. Údržba takýchto dlaždíc je veľmi jednoduchá a v prípade poškodenia jednej dlaždice je možné ju bez problémov vymeniť.

 

podlaha-garaz-2

 

Zdroj: doityourself.com, thisoldhouse.com, garages.about.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať